آموزش زبان انگلیسی به کودکان

۲۳ نکته مهم آموزش زبان انگلیسی به کودکان (۲ تا ۸ ساله)

گاما

در ادامه تکنیک های یادگیری زبان انگلیسی، در این پست ۲۳ نکته مهم یا روش کاربردی برای آموزش سریعتر زبان انگلیسی به کودکان ۲ تا ۸ ساله را برای تان تشریح می کنیم. این مطلب برگرفته از وب سایت معتبر دولینگو می باشد.

۱ – از کتابخانه های محلی یا کتابفروشی های آنلاین، کتاب داستان یا مجله انگلیسی کودکان بخرید!

دقت کنید که کودکان عاشق این هستند که زمان مطالعه‌ی خود را باکسی به اشتراک بگذارند و بدون در نظر گرفتن زبان،آن‌ها همیشه زمانی را که با شما برای خواندن کتاب گذراندند را به خاطر دارند.تلاش کنید کتاب‌هایی با تصویرسازی خوب پیدا کنید.

با فرزندتان تصاویر را تماشا کنید و به چیزهایی که از قبل به زبان انگلیسی می‌شناختند اشاره کنید.برای شخصیت‌های مختلف از صداهای مختلف استفاده کنید.اگر فرزندتان داستان مورد علاقه‌ای به زبان انگلیسی دارد،او را تشویق کنید که نقش شخصیت‌های مختلف را بازی کند.به او کمک کنید تا با استفاده از تخیل خودش،داستان یا پایان آن را تغییر دهد. مثلا این داستان های کوتاه را دانلود کنید و برای کودک بخوانید!

۲- از عروسک های مورد علاقه کودکان استفاده کنید.

کودکان عاشق عروسک‌ها هستند و بازی‌های عروسکی برای مهارت‌های حرکتی عالی هستند.شما می‌توانید با استفاده از بازی با عروسک یا کل بدن یا ایجاد یک تئاتر عروسکی با استفاده از جعبه و عروسک‌های دستی(عروسک‌هایی که با استفاده از دست یا انگشت حرکت می‌کنند) اجرا کنید.عروسک‌های دستی هنگام آواز خواندن نیز بسیار سرگرم کننده‌اند.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

آموزش زبان انگلیسی به کودکان4

۳- با کودک به باغ وحش بروید و نام حیوانات را به زبان انگلیسی صدا بزنید.

اگر کتاب حیوانات دارید،باهم آن را نگاه کنید،سپس روزی به باغ وحش بروید. نام حیواناتی را که کودکتان یاد گرفته است،از او بپرسید و به حیوانات جدید اشاره کنید.باغ وحش یک مکان عالی برای افزودن صفات و رنگ‌هاست.وقتی به خانه آمدید،او را به کشیدن تصاویر حیواناتی که دیده تشویق کنید و باهم دیگر درباره‌ی آن‌ها به زبان انگلیسی صحبت کنید.

۴- با کودک قایم باشک بازی کنید و به انگلیسی بشمارید.

قایم باشک یک بازی عالی برای تمرین اعداد است.شما می‌توانید از ۱تا۱۰ شروع کنید و به‌تدریج افزایشش دهید.وقتی کودکتان اعداد را به‌خوبی یاد گرفت،به عقب برگردید(اعداد را برعکس بشمارید).وقتی دنبال کودک خود می‌گردید،یک فرصت خوب برای تکرار کلمات است بدون آنکه تکراری باشد.

۵-برای آنها ترانه انگلیسی پخش کنید و یا در ازای حفظ یک قطعه کوتاه،به آن‌ها پاداش دهید.

به آواز کودکان به زبان دوم،هر جا و هر وقت که می‌توانید گوش دهید.CDهایی را در ماشینتان داشته باشید و یا در زمانی که در حال انجام کاری هستید،یک CD را به‌عنوان آهنگ پس زمینه به‌طور ملایم پخش کنید. به آوازها(ترانه‌ها)اعمال و حرکاتی اضافه کنید،این به کودکان کمک می‌کند تا کلمات را به یاد داشته باشند.اگر متناسب شخصیت کودکتان است،آن‌ها را به اجرای آهنگ تشویق کنید.شما می‌توانید یک شباهنگ خاص داشته باشید.اینجا یک لیست پخش از ترانه‌های بچگانه به زبان انگلیسی وجود دارد.

بعنوان مثال این مطلب را ببینید: ۱۵ ترانه آموزش انگلیسی به کودکان (بصورت فیلم رایگان)

۶- یک پلی لیست مناسب در سطح فرزندتان در یوتیوب پیدا کنید.

یوتیوب یک منبع فوق‌العاده است.شما می‌توانید یک پلی لیست از ویدئوهای آموزشی انگلیسی ایجاد کنید،که این روزها مردم از سرتاسر دنیا پست می‌کنند. آن‌ها ممکن است آموزش‌های کوتاه یا ایده‌های خلاقانه باشند که شما می‌توانید در یادگیری زبانتان بیامیزید(ترکیب کنید)،یا آوازهای بچگانه که می‌توانید باهم بخوانید.لیستهای پخش شده که قبلاً توسط دیگران باهمان هدف قرار داده شده است را،جستجو کنید. مثلا این لینک عالی است.

۷- از DVDهای آموزش زبان انگلیسی کودکان حتما استفاده کنید.

در واقع دی وی دی های آموزش زبان کودکان همه کارهای بالا را بصورت یکجا برای شما انجام می دهند. DVDهای زبان مفید هستند،مخصوصاً برای والدین شاغل(پر مشغله).DVD هارا در حالی که کلمات و عبارات مفید را به روشی جالب تکرار می‌کنند،بررسی کنید.و دنبال DVD باشید که مخصوص کودکان است و بازی و آهنگ دارد و خیلی خوب طراحی شده است. ما این دی وی دی ها را پیشنهاد می کنیم!

آموزش زبان انگلیسی به کودکان9

۸- وقتی در حال رانندگی برای بردن فرزندتان به مدرسه هستید،CD پخش کنید.

همیشه زمانی که در اتومبیلتان هستید،CD مایی به زبان انگلیسی پخش کنید.این می‌تواند ترانه‌یا CD آموزشی کودکان و یا هر چیزی که کودکتان دوست دارد،باشد.این کار را به‌طور مداوم انجام دهید بطوریکه کودکتان همیشه در ماشین انتظار زبان دوم را داشته باشد. این آهنگ های شاد کودکانه را دانلود کنید و برای کودک پخش کنید!

۹- در منزل همیشه یک موسیقی انگلیسی با صدای کم پخش کنید.

یا از اسپاتیفای،لست اف ام(وبگاه های رادیویی اینترنتی)و … استفاده کنید. امروزه منابع زیادی وجود دارد که به شما در پخش رادیو از طریق دستگاه های الکترونیکی شخصی و لپتاپ ها و… کمک می‌کند.همه‌ی آنچه که شما نیاز دارید، تنظیم یکی از ایستگاه های رادیویی محلی و داشتن رادیو یا پلی لیست در پس زمینه،در کل روز است.حتی اگر فرزندتان متوجه چیزیکه گفته میشود یا شعر ترانه نمیشود،او به صداهای جدید و الگوهای تلفظ عادت می‌کند. این موسیقی های زبان انگلیسی را که دارای متن هم هستند از اینجا دانلود کنید!

آموزش زبان انگلیسی به کودکان6

۱۰- از فلش کارت‌ها برای یادگیری بهتر کلمات استفاده کنید.

شما می توانید کارت های بازی خود را ایجاد کنید،از فرزندتان بخواهید آن را لمس/انتخاب کنند.کارت هارا اطراف اتاق پنهان کنید و از فرزندتان بخواهید آن‌ها را بیابد و بگوید که آن‌ها چه هستند و غیره.

۱۱- یک دیکشنری تصویری برای شروع یادگیری کلمات تهیه کنید.

همه می دانیم که فرهنگ لغت تصویری کودکان یک منبع فوق‌العاده است. کنجکاوی کودک خود را با آن دنبال کنید. اجازه بدهید او انتخاب کند هر آنچه را که می‌خواهد در هر روز مشخص بداند.از وی اطلاعات بیشتری در مورد کلمات که آن‌ها می دانند بپرسید. “رنگ آن چیست؟” “آیا آن بزرگ یا کوچک است؟ “” کجا زندگی می کند؟ “” چه کار می کند؟ این دیکشنری تصویری تهیه شده توسط دانشگاه کمبریج عالی ست! حتما دانلود کنید!

آموزش زبان انگلیسی به کودکان2

۱۲- یک کتاب الفبای زبان انگلیسی برای کودک تان بخرید.

کودک خود را به اشکال حروف با یک کتاب الفبای ساده معرفی کنید. این به ویژه مفید است اگر الفبای انگلیسی متفاوت از زبان اول است. برای دانش آموزان جوان، کتاب بسیار ساده، “استارتر” را دریافت کنید، همچنین برای مهارت های حرکتی خوب و کنترل مداد عالی است.

۱۳- اتاق فرزند خود را با پوسترهای یادگیری (رنگ ها، اعداد) یا تصاویر از انگلیسی (پرچم، شهرها و غیره) تزئین کنید.

برخی از پوسترهای بزرگ رنگی را برای تزئین اتاق فرزند یا فضای یادگیری خود استفاده کنید.به همه چیز اشاره کنید و سوال بپرسید، نقش ها جابجا کنید واز فرزندتان نیز بخواهید سوال کند، همچنین به مدلسازی تلفظ کمک می کند. بپرسید کدام پوستر مورد علاقه کودکتان است و چرا؟سرمشقی که آن‌ها را علاقه مند می‌کند را دنبال کنید.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان5

۱۴- با دیگر والدین که میخواهند به فرزندانشان انگلیسی آموزش بدهند،تاریخ بازی یا گروه‌های بازی تنظیم کنید.

سعی کنید والدین دیگری که فرزندان خود را به یادگیری زبان انگلیسی تشویق می‌کنند،پیدا کنید. ترتیب بازی با یکدیگررا بدهید،به پیکنیک و پارک بروید یا به باغ وحش یا آکواریوم سفر کنید، مکان های عالی برای تمرین زبان. همچنین پیداکردن دوستان جدید برای شما بسیار مفید است!

۱۵- با دوستان و بستگان که فرزندی دارند که انگلیسی صحبت می کند,ویدئوچت(چت ویدئویی)کنید.

به گپ ویدیویی با کودکان دیگر که میدانید به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند،تشویق کنید. استفاده از skype یا Google Hangouts یا چیزی شبیه آن آسان است. در این نزدیکی باشید به مکالمه کمک کنید.مشوق باشید و در برابر وسوسه ی تصحیح اشتباهات فرزندتان مقاومت کنید.

۱۶- یک پرستار کوتاه مدت یاتمام وقت پرستار یا نگهبان(مراقب) که انگلیسی صحبت می‌کند.

اگر ممکن است،یک پرستار بچه / مراقب که به زبان انگلیسی صحبت می‌کند،استخدام کنید. حتی چند ساعت در هفته وضعیت را تغییر میدهد (و به شما کمی وقت آزاد می دهد!).

آموزش زبان انگلیسی به کودکان7

۱۷- بازی‌های آنلاین زبان انگلیسی (حافظه، کلیک کنید و بگویید، و غیره) را با فرزند خود بازی کنید

بسیاری از بازی‌های آنلاین زبان تعاملی رایگان برای کودکان وجود دارد. یکی را انتخاب کنید که فرزندتان را جذب کند و آن‌ها را تشویق کنید که هر روز کمی بازی کند. شما می توانید ۳ نوع مختلف بازی‌های آنلاین یادگیری زبان انگلیسی را در اینجا بیابید

مثلا این بازی ها برای یادگیری زبان انگلیسی کودکان عالی هستند:

۱۸- درس های اسکایپ را برای کودکان امتحان کنید (ممکن است برای نوزادان و کودکان نوپا توصیه نشود)

بسیاری از معلمان از طریق اسکایپ به ارائه درس های زبان می پردازند. بپرسید و ببینید آیا کسی می تواند یک معلم را به شما توصیه کند. در این تدریس نیز حضور داشته باشید تا بتوانید بدانید چه زبانی بین درسها تقویت می شود.

۱۹- حتما قبل از خواب برای کودک تان داستان انگلیسی بخوانید (معنایش را تا حدودی به فارسی برایش توضیح دهید)

کتاب ها، کتاب ها، کتاب ها. کودکان و نوجوانان کتاب و داستان را دوست دارند.داستان قبل از خواب را به زبان انگلیسی بخوانید.اغلب زمانی که بچه‌ها داستان های دلخواه خود را چند بار شنیده اند، آن‌ها کلمات را می دانند. کودک خود را تشویق کنید تا کمک کند داستان را بگویید.

۲۰- سعی کنید بازی‌های بچگانه انگلیسی را انجام دهید.

بسیاری از بازی‌های کودکان در سراسر جهان یکسان هستند. فرزندتان به زبان اول آن را میشناسند،امابازی را به زبان دوم با او انجام دهید.سنگ،کاغذ،قیچی تنوع زیادی دارد؛ آن را به زبان دوم اجرا کنید.بازی لی لی،بازی‌های پرشی، بازی‌های کف زدنی و غیره را می توان به هر زبانی بازی کرد.برای ایده‌های بیشتر نگاهی به بازی ها در “کشورها و فرهنگ ها”ی مختلف در پست دیگر Dino Lingo که در سمت راست این‌ پست آمده، بیندازید.

۲۱- یک لبتاب یا تبلت برای یادگیری زبان انگلیسی کودکان استفاده کنید.

(فراموش نکنید که از آن استفاده کنید تا فرزندتان هر آنچه را که در زبان دوم می گویید،بکشد.اجازه دهید فرزند شما نوت بوک را در مغازه انتخاب کند و هرطور ویژه ای که می خواهد آن را تزئین کند. کلمات را به زبان انگلیسی بنویسید و بخواهید آن‌ها را نقاشی کند، یا حتی کلمه یا حرف اول را بسته به اینکه کدام سطح هست، بنویسید. هر چند روز یکبار عکس ها را باز کنید و در موردشان صحبت کنید و مهارت های طراحی فرزندتان را ستایش کنید.

حتما بخوانید: اصولی ترین روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل (۱ تا ۷ ساله)

۲۲- برای خواباندن نوزادتان به زبان دوم لالایی بخوانید.

لالایی ها برای کودک و والدین بسیار آرامش بخشند.برخی از لالاییهای انگلیسی را بخوانید تا به نوزادتان کمک کنید تا بخوابد.شما می توانید موسیقی کابین بافی را از یک فروشگاه کودک خریداری کنید.موسیقی را پخش کنید و به انگلیسی آواز بخوانید. ایجاد یک روال معمول است و لذت ببرید از زمانی که کودکتان را در بغل دارید و او را آرام می‌کنید.

۲۳- کودک خود را به یک کلاس تابستانی (کانون، سفیر یا …) بفرستید تا بتواند در مدت کوتاهی به انگلیسی درس بخواند.

کلاس های تابستانی (بخصوص اگر حالت اردویی داشته باشند یا در یک شهر دیگر باشند) یک تجربه‌ی عالی برای کودکان است.اغلب اولین باری است که کودک به‌طور طولانی دور از خانه می‌ماند و یک شانس برای ایجاد دوستی‌های زیادی است و برای اولین بار فعالیت‌های مختلفی را امتحان می‌کنند.این اردوها را در بعضی از آموزشگاه های زبان انگلیسی در تهران می توان یافت هر چند کوتاه مدت هستند.

بهترین بسته های آموزش زبان انگلیسی کودکان را اینجا مشاهده نمایید

باز هم اگر سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا سریعا به آن پاسخ دهیم.

حتما بخوانید!

8 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • من با مورد اول یعنی کتاب داستان واقعا موافقم خیلی تاثیر داره و برای هر سن هم میتونه عالی باشه

  پاسخ
 • بنظر من لهجه انگلیسی خیلی مهمه فقط انیمیشن می تونه کمک کنه و البته بازی ولی مادر اصلا صحبت نکنه چون تلفظ خیلی مهمه و تکرار

  پاسخ
 • سلام من میخوام به بچه های ۸ تا ۱۲ سال زبان تدریس کنم میشه کمکم کنید ؟؟؟راهنماییم کنید از کجا بایدشروع کنم ؟رشته تخصصیم زبان نبوده ولی زبانم خوبه لطفا بگین از کجا باید شروع کنم چه کتابی بگیرم ک هم سخت نباشه و یاد گیریش اسون ممنون

  پاسخ
  • سلام
   بنظرم شما از کتاب tiny talk استفاده کنید خانم محترم
   از ابتدا و با عکس ها همراه هست

   پاسخ
  • باید مدرک TTC بگیرید مثلا از جهاد دانشگاهی و بعد هم در یک موسسه که مختص دوره های کودکان هست دوباره TTc بگذرانید
   آموزش کودکان تیاز به تجربه و مهارت داره تا یادگیری بچه ها به بالاترین سطح برسه

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید، خیلی مطالبتون خوب بود، خواستم بگم من میخوام برای کودکان ۸ تا ۱۵ سال تدریس کنم، چندین کلاس زبان رفتم و الان هم رشته ای که دارم میخونم مترجمی زبان انگلیسی هست، نسب به کتابهایی که خوندم اشنایی دارم اما هنوز مشکل دارم برای تدریس، میشه بهم بگید برای این رنج کودکان چه کتابی خوب هست برای تدریس که بدرد پایه هفتم، هشتم و نهم هم بخوره.
  ممنون

  پاسخ
 • برای تدریس افرادی که مشکل تدریس دارن توصیه می کنم کلاس های تی تی سی و تی کی تی برن همه چی در مورد آموزش از سنین کم تا بزرگسالی بهشون گفته میشه …
  در خدمتم برای تدریس تیچرها تی تی سی و تی کی تی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست