تقویت لهجه زبان

بهترین روش تقویت لهجه زبان انگلیسی در خارج از کلاس

گاما

تلفظ احتمالا دشوار ترین بخش زبان انگلیسی برای بهبود در خارج از کلاس است. چطور می توانید بفهمید چیزی را اشتباه تلفظ می کنید؟ در واقع اغلب می توانید متوجه چنین اشتباهاتی شوید، اولین ایده های زیر به شما نشان خواهند داد که چطور متوجه اشتباهات شوید و ایده های پایانی روش های مفید دیگری برای کار بر روی تلفظ، بدون نیاز به معلم را نشان می دهند.

نکته مهم: فیلم های غیر آکادمیک (اکشن و …) برای یادگیری لهجه زبان انگلیسی مناسب نیستند. در کشورهای انگلیسی زبان بایستی بتوانید کاملا شسته رفته و به صورت آکادمیک صحبت کنید.

مشکل اصلی

در صحبت روزمره به زبان انگلیسی، اغلب ما سعی در کوتاه کردن جملات و برقراری هرچه بیشتر ارتباط داریم به همین دلیل زبان آموزان هنگام صبحت بسیار رسمی به نظر میرسند چون از روش متفاوتی استفاده میکنند. بیشتر مردم هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی کلمات را بهم پیوند داده تا سخن خود را متصل و به راحتی بیان کنند. ممکن است برای سهولت در صحبت صدای موجود در پایان یک کلمه را تغییر دهیم تا کلمهی بعدی آسانتر تلفظ شود. یا آخرین صامت کلمه ای را به مصوت کلمهی بعد وصل کنیم؛

“I’d like an orange”برای مثال

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

“I’d likuh norange” در صحبت معمولی این جمله اینطور شنیده میشود

هرگز این کلمه را نشنیده بودم  “Likuh?”

۱-صدای خود را ضبط کنید

همانطور که اغلب مردم وقتی صدای ضبط شده خود را برای اولین بار می شنوند، شوکه می شوند (“اوه خدای من! آیا واقعا صدایم اینطور به نظر می رسد؟”) شما نیز از اینکه بسیاری از اشتباهات تلفظی را با شنیدن صدای ضبط شده خود متوجه می شوید شگفت زده خواهید شد. همچنین می توانید با پخش همزمان یا با کمی فاصله صدای خود و صوت اصلی عملکرد بهتری کسب کنید. به عنوان مثال حروف صدا دار که حتی نمی توانید تفاوت بین آنها را بشنوید، اما باید بتوانید با تمرین کردن ریتم پیدا کنید. همچنین می توانید به صدای ضبط شده خود گوش دهید و فقط روی یک صدا کار کنید، مثلا مطمئن شوید که صدای th را مانند صدای s تلفظ نمی کنید.

حتما بخوانید: ۱۲ نکته بسیار مهم برای تقویت و یادگیری بهتر گرامر یک زبان خارجی

امروزه برنامه های کامپیوتری و یا سایت هایی وجود دارند که موج صدای شما و صوت اصلی را آنالیز می کنند و بعد از آن بیشتر برنامه ها به شما نمره می دهند، برای مثال ۷۶ امتیاز یعنی ۷۶٪ صدای شما شبیه به صوت اصلی است. مثل نسخه جدید نرم افزار فوق العاده رزتا استون!

همچنین می توانید از خودتان فیلم بگیرید و شکل دهان خود را با شکل دهان گوینده اصلی مقایسه کنید.

۲- با رونوشت کار کنید

قبل از گوش دادن به صدای ضبط شده خود، سعی کنید استرس لغات، فرم های ضعیف (به عنوان مثال صدای “ter” برای کلمه “to”)، اصوات پیوندی (مثلا “saton” برای “sat on”) و یا صدای خاص (به عنوان مثال تمام نمونه هایی از شوا) را در رونوشت مشخص کنید سپس به صوت گوش داده و موارد را بررسی کنید. بعد از آن نشانه گذاری ها را بخوانید، روی امتیازاتی که به درستی گرفتید تمرکز کنید.

یک کار عالی با رونویسی و ضبط، تکنیک سایه است. سعی کنید در طی ضبط، با استفاده از همان ریتم گوینده صحبت کنید و در عین حال هر جمله را دقیقا در همان زمان به پایان برسانید. اگر بین صحبت وقفه دارید، دوباره امتحان کنید، اما اینبار سرعت پخش را کم کنید. وقتی دوباره سرعت را برگردانید، صحبت کردن باید دقیقا با زمان ضبط همراه باشد.

۳- عادت دادن ذهن و گوش و زبان

هر روز در هر شرایطی هم که شده، حداقل به یکی دو مکالمه گوش کنید یا مطالعه کنید یا صحبت کنید و نگذارید اعضای بدنتان از عادت کردن به شنیدن زبان انگلیسی غافل شود. میتوانید از برنامه های رایگان صوتی روزانه مخصوص گوشی ها استفاده کنید یا اینکه روی لینک زیر کلیک کنید که مکالماتی برای شروع از صفر است:

دانلود کنید: مکالماتی برای عادت کردن به زبان انگلیسی (از صفر)

۴- تمرین با صدای بلند

یک راه عالی برای بهبود صحبت کردن به انگلیسی این است که هر زمانی میتوانید، متن ها را با صدای بلند و شمرده بخوانید. حتی اگر اشتباه کنید، بلند خواندن به شما کمک میکند که راحتتر انگلیسی صحبت کنید. برای بلند خواندن از کتاب یا روزنامه یا هرچیزی که به زبان انگلیسی است، استفاده کنید. حتی اگر شما همه ی لغات را نمیفهمید، اینکار باعث میشود که زبان و مغزتان، گفتن کلمات انگلیسی را تمرین کند و متوجه میشوید که وقتی انگلیسی صحبت میکنید میتوانید سریعتر و آسانتر جملاتتان را بسازید. بلند خواندن همچنین به دلیل اینکه شما از کلمات انتخابی خودتان استفاده نمیکنید، مفید است.

دانلود کنید: این مطالب فوق العاده کاربردی را هر روز با صدای بلند تمرین کنید

یادگیری زبان انگلیسی

۵- گلو یا گوش های خود را نگه دارید

بیشتر حروف بی صدا در زبان انگلیسی (b، k، d و غیره) را می توان با دیگر صدایی که دارای شکل دهان و موقعیت زبان مشابه است جفت سازی کرد. یک حرف voiced و یک حرف unvoiced است. به عبارت دیگر تمایز بین اغلب صداها را با جفت سازی می توان تشخیص داد که در آن یکی از تارهای صوتی استفاده می کند و دیگری نه. به عنوان مثال اگر انگشتان را در کنار گلویتان (اطراف سیب آدم) قرار داده باشید و pat و bat را بگویید هنگام تلفظ / p / نباید چیزی احساس کنید، اما هنگام گفتن /b/ لرزش حس می کنید. همین امر برای / k / در kangaroo و / g / در goat و بیشتر حروف بی صدا در زبان انگلیسی (به جز r, l, m, n,j, w ) هم صدق می کند. می توانید همین کار را با نگه داشتن دستانتان بر روی گوش ها و گوش دادن به انعکاس صدای بلند هم انجام دهید.

۶- صحبت با خودتان یا با دوستان

وقتی در حال انجام کارهای روزانه هستید، میتوانید با خودتان به تنهایی انگلیسی صحبت کنید. این باعث میشود به انگیسی فکر کنید. برای مثال میتوانید بگویید: I’m going to the kitchen, now I am making a cup of tea, I love tea because it refreshs me! و مانند اینها. میدانم این روش کمی غیر معمول به نظر میرسد اما کمک کننده است. فقط کافی ست امتحان کنید!.

دانلود کنید:  این انیمیشن های ساده را با زیرنویس دانلود کنید و از حرف های آنها تقلید کنید

۷- تقلید از اخبار

اخبار را گوش کنید و برای تقویت لهجه تان و نزدیک شدن به لهجه اصلی، بعد از شنیدن هر جمله، آن را تکرار کنید (با صدای بلند حداقل ۳ بار):

رادیوی بریتانیایی (بی بی سی)

  • احتمالا بی بی سی را میشناسید،آنها با دروغهای خود مشهور هستند.بی بی سی پادکست ها (فایل های صوتی) بسیار باکیفیتی را در زمینه آموزش زبان انگلیسی تهیه می کند که میتوانید از آن برای تقویت مهارت شنیداری خود و همچینین از ویدیوهای دارای متن آن استفاده کنید. حتما روزانه حداقل ۱-۴ فایل آن را تمرین کنید. برای ورود به سایت کلیک کنید

رادیوی آمریکایی (وی او ای)

  • جدای از دروغ های این رسانه آمریکایی، بهترین فایل های تقویت مهارت شنیداری و حتی گفتاری را در زمینه لهجه آمریکایی به صورت روزانه به صورت رایگان در اختیار کاربران می گذارد. حتما روزانه حداقل ۱-۴ آن را تمرین کنید. برای ورود به سایت کلیک کنید

حتما بخوانید: بهترین روش یادگیری زبان در منزل از صفر (تحقیقات ۲۰۱۹ مجله Effortless)

در مصوت های مرکب مانند / ai / و / ei /، مطئن شوید که دهان در حال تلفظ آن ها حرکت می کند. به این دلیل که مصوت های مرکب اساسا ترکیبی از دو حرف کوتاه صدا دار هستند. همچنین بهترین روش برای تشخیص مصوت های مرکب از مصوت های بلند مشابه است. به عنوان مثال، دهان هنگام گفتن O در hope، باید حرکت کند اما هنگامی که می گویید ” or” ثابت بماند.

می توانید شکل دهان را با کتاب یا وب سایتی که شکل های دهانی را برای هر صدا نشان می دهد، دقیق تر تمرین کنید، یا می توانید فیلمی را با دقت تماشا کنید و سعی کنید حرکت دهان بازیگر را کپی کنید. اگر مشکلی در تلفظ h به زبان انگلیسی دارید (برای مثال در زبان فرانسوی و اسپانیایی رایج است)، می توانید با آینه به روش دیگری تمرین کنید. آینه را به دهان خود نزدیک کنید. پس از گفتن کلمه ای با h، آینه باید بخار کند!

۸- از دستانتان استفاده کنید

یک ترفند مشهور با استفاده از دست هایتان این است که انگشت اشاره دست راست خود را در مقابل دهان قرار دهید، انگار قرار است از کسی بخواهید که ساکت باشد با گفتن عبارت”Shhhh” . پس از اینکه کلمه ای با صدای th در آن گفتید، باید بتوانید یک مسیر مرطوب روی انگشتتان در جایی که زبان آنرا لمس کرده است، احساس کنید.

حتما بخوانید: ۱۰ نکته بسیارمهم برای یادگیری موفق یک زبان خارجی

ترفند دیگری با دست وجود دارد که اگر در قرار دادن زبان در موقعیت مناسب مشکل دارید به کار می رود. مثلا هنگام گفتن L و R، دستان خود را در کنار دهانتان قرار دهید، گویی که زبان شماست، و آن را با زبان خود به هنگام تبدیل صدا به موقع حرکت دهید. به عنوان مثال، هنگام گفتن R باید دست خود را بی حرکت حفظ کنید و سعی کنید که با زبان خود حرکت دست را کپی کنید. هنگام گفتن L، دست خود را باید به عقب بچرخانید و سپس آن را به پایین حرکت دهید، با زبانتان هم همان کار را انجام دهید.

۹-بهترین اپلیکیشن های موبایل

برای لهجه بریتیش- اندروید

برای لهجه بریتیش-آیفون

برای لهجه آمریکایی- اندروید

برای لهجه آمریکایی- آیفون

۱۰- لکچرهای TED

این گفتگوها فوق العاده هستند زیرا به شما کمک میکنند با مردم طبیعی و راحت صحبت کنید.آنها سخنرانی خود را آماده کرده اند اما آنرا کلمه به کلمه نمیخوانند.پس باید وقفه های معمول و حالت های طبیعی انگلیسی سخن گفتن را بیاموزید. شما نه تنها یک رونوشت دریافت میکنید، بلکه میتوانید زیرنویس انگلیسی را نیز فعال کنید و در بسیاری از موارد میتوانید یک ترجمه به زبان خود داشته باشید. این امر به شدت لهجه انگلیسی شما را تقویت می کند. برای ورود به سایت کلیک کنید

نکات مهم دیگر

کدام لهجه انگلیسی بهتر است؟

دانلود ویدیو

حتما بخوانید!

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست