روش-ترفند

بهترین روش یادگیری زبان عربی در منزل با ۳ گام مؤثر و سریع

گاما

عربی زبان رسمی ۲۶ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا است که از یمن تا لبنان، سودان تا تونس به این زبان حرف می زنند، عربی در واقع زبان رسمی اتحادیه عرب ، اتحادیه آفریقا ، ناتو و سازمان ملل است و این زبان؛ همچنین زبان دین اسلام نیز هست. مردم در سراسر جهان به دلایل مختلفی زبان عربی را می آموزند: کار ، مسافرت ، خانواده، حفظ میراث ، دین ، تمایل به سفر به یک کشور عربی، ازدواج یا دوستی با یک عرب زبان یا صرفاً به عنوان سرگرمی. برای یادگیری زبان عربی، تعیین کنید که کدام نوع عربی را می خواهید یاد بگیرید ، الفبای عربی را مطالعه کنید ، یک فرهنگ لغت خوب عربی تهیه کنید و از برخی ابزارهای مهم یادگیری زبان استفاده کنید.

گام ۱- کدام نوع زبان عربی را دوست دارید بیاموزید؟

۱- باید بدانید که چندین نوع متفاوت زبان عربی وجود دارد. عبارتند از: عربی استاندارد مدرن، عربی کلاسیک (قرآنی) یا عربی محاوره. تصمیم بگیرید که کدام نوع عربی را می خواهید یاد بگیرید:

 • عربی استاندارد مدرن. امن ترین گزینه برای یادگیری زبان عربی؛ تمرکز بر نسخه ای از زبان کلاسیک معروف به عربی استاندارد مدرن است، مگر اینکه علاقه شما به یک کشور خاص محدود شود. این زبان در سراسر جهان عرب مورد استفاده قرار می گیرد ، اما به طور کلی محدود به نوشتار و متن های رسمی است: ادبیات ، روزنامه ها ، آموزش ، برنامه های خبری رادیو / تلویزیون ، سخنرانی های سیاسی و غیره.
 • عربی کلاسیک (قرآنی). اگر علاقه شما بیشتر به مطالعات عصر طلایی اسلامی یا عربی اختصاص دارد، یک دوره شرکت در آموزش زبان عربی قرآنی/کلاسیک پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود. این عربی زبانی است که در قرآن کریم به کار رفته است، عربی متون کلاسیک مذهبی ، فلسفی و علمی بوده و زبانی که عربی استاندارد مدرن مبتنی بر آن است.
 • عربی محاوره ای. اگر قصد زندگی در جهان عرب را دارید و یا با یک منطقه یا کشور عربی خاص سر و کار دارید، عربی استاندارد مدرن به خودی خود نمی تواند تمام نیازهای شما را برآورده کند. عرب ها با گویش های منطقه ای به عنوان زبان مادری خود صحبت می کنند ، و تفاوت بین لهجه ها می تواند به اندازه کافی قابل توجه باشد و باعث عدم درک متقابل شود. به طور گسترده، پنج خانواده گسترده از لهجه ها وجود دارد که هر یک با لهجه های فرعی مطابق کشور، شهر، محله و حتی مذهب وجود دارد: عربی خلیج فارس، عربی بین النهرین، عربی لاوانتین، عربی مصری و عربی مغربی.

گام ۲- درک الفبا و دیکشنری

۱- الفبای عربی را بیاموزید. متن عربی ابتدا دلهره آور به نظر می رسد و برخی از افراد با تکیه بر حرف نگاری های کلمات عربی سعی می کنند از یادگیری آن خودداری کنند. این کار فقط مشکلات بعدی تان را بیشتر می کند. بهتر است از ابتدا، از حرف به حرف نویسی چشم پوشی کنید و از متون اصلی استفاده کنید. در این ویدیو الفبای عربی با تلفظ صحیح آموزش داده شده است.

۲- چگونگی استفاده از دیکشنری عربی را یاد بگیرید. کلمات در لغت نامه های عربی معمولاً در زیر ریشه های سه حرفی آنها ذکر شده است. بنابراین شما برای کلمه ی استقبال (“پذیرش”) باید تحت حرف قاف “q” جستجو کنید؛ زیرا حروف ریشه این کلمه قبل q-b-l هستند. عادت کردن به این کار کمی تمرین نیاز دارد و طول می کشد اما دشوار نیست زیرا افزودنیهای ریشه از الگوهای مجموعه ای پیروی می کنند. بهترین دیکشنری عربی به فارسی و برعکس را از اینجا دانلود کنید!

 


arabic app

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان عربی چرب زبان، عربی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان عربی فصیح رو مثل بلبل حرف بزن!


 

گام ۳- مطالعه عربی

۱- در خانه یاد بگیرید. خیلی راحت است. کافی ست از این منابع استفاده کنید و فقط روزانه ۲-۵ ساعت آنها را مطالعه کنید.

۲- کلاس های آنلاین را در نظر داشته باشید. اگر می خواهید یادگیری زبان عربی را از طریق اینترنت امتحان کنید: مثل این کلاس ها!

۳- کلاس های زبان را امتحان کنید. برای اغلب افراد، شرکت در کلاس های نیمه وقت بعد از ظهر، محتمل ترین گزینه برای یادگیری یک زبان جدید است. آنها می توانند یک دوره معرفی زبان را به علاقمندان ارائه دهند؛ اما نباید انتظار داشته باشید که سریعاً پیش بروید. بهترین کلاسهای آموزش عربی را در اینجا معرفی کرده ایم!

۴- عربی را تمرین کنید و با عرب زبان های بومی دوست شوید. جوامع عربی عرب زبان گوشه و کنار جهان را در بر گرفته است. بهترین راه برای پیشرفت زبان عربی تان؛ صحبت کردن با عرب ها و قرار گرفتن در معرض زبان عربی است. به وب سایت های pen-pal بپیوندید ، به موسیقی عربی گوش دهید ، سریال های عربی، اخبار و برنامه های کودک و نوجوان عربی را تماشا کنید، گپ زدن با عرب زبانی که در نزدیکی محل زندگی تان به کاری مشغول است؛ مانند آرایشگر اهل فلسطین ، فروشنده اهل مراکش و پیشخدمت رستوران لبنانی و غیره می تواند کمک زیادی به شما بکند؛ دانستن حتی چند کلمه راه پیشرفت را برای تان باز می کند.

 • کسی را پیدا کنید که به زبان عربی صحبت کند. ممکن است در خانواده یا گروه دوستان خود کسی را داشته باشید. شما همچنین می توانید در فیس بوک بپرسید که آیا کسی مایل است به زبان عربی با شما صحبت کند یا خیر.
 • با آن شخص تماس بگیرید و از او بخواهید که هفته ای یک بار و به مدت یک ساعت باهم ملاقات کنید. برای مثال می توانید روی کلمات متمرکز شوید، کلماتی که به زندگی ، مسافرت و غیره مرتبط است.
 • در عین حال ، روی جملات اساسی و عبارت های متداول تمرکز کنید ، مثلاً حالتان چطور است، نام من …. است، چند سال دارید و غیره. همچنین می توانید این موارد را در دسته های مختلف قرار دهید.
 • در ضمن ، نکاتی را که با مدرس خود در مورد آنها صحبت کرده اید ، مطالعه کنید تا وقتی دفعه دیگر ملاقات کردید بتوانید اطلاعات بیشتری کسب کرده و بینش بیشتری نسبت به زبان داشته باشید. همچنین می توانید در مورد دروس قبلی سؤال کنید.

همچنین خوب است بدانید که بهترین راه حل برای جذب اعراب و تجارت با آنها آن است که به زبان عربی مسلط شوید. این یکی از مهمترین مواردی است که می خواهیم شما بگوییم. مثلاً من برای جذب یهودیان؛ یهودی شدم. برای یونانیان یونانی شدم.

هربار که من در جایی جدید در جهان از هواپیما پیاده می شوم ، این اندک خرد باستانی که زندگی خود را با کمک آن گذرانده ام به کمک من می آید. معمولاً تحلیل گرها بهتر از هر کس دیگری، زبان های بیگانه را می آموزند. آنها فرهنگ های دیگر را بهتر از هر کس دیگری درک و استنباط می کنند. همچنین آنها ضرورتاً احترام و اعتماد مردم محلی را بهتر از هر کس دیگری به دست می آورند.

این موضوع، چیزی است که وقتی یادگیری زبان عربی را شروع کردم به آن توجه نموده ام. برای جذب اعراب، من به یک عرب تبدیل شدم. تفاوت زیادی بین یادگیری زبان عربی و به یک عرب تبدیل شدن، وجود دارد.

مطمئناً شما به معنای واقعی کلمه هرگز عرب نخواهید شد اما این طرز فکر می تواند شما را به موفقیت در زبان سوق دهد. من در هر کشوری که در سراسر جهان ساکن بوده ام ضمن یادگیری زبان های محلی، این اصل را اعمال کرده ام و همیشه به این دلیل؛ مورد احترام افراد محلی قرار گرفته ام.

آنچه که واقعاً در این بخش بیان می کنیم باعث می شود که این وبلاگ از بسیاری از وبلاگ های یادگیری زبان مجزا باشد، زیرا ما یک رویکرد کاملاً جامع در مورد یادگیری زبان داریم و به شما پیشنهاد می کنیم که در فرهنگ زبان مقصد به طور کامل جذب بشوید. برای من؛ غوطه وری در زبان و غوطه وری در فرهنگ آنها؛ نمی تواند از هم جدا باشد.

تا آنجا که من در این موضوع اطلاعات دارم؛ تسلط به زبان فقط وقتی ایجاد می شود که شما به فرهنگ آنها نیز مسلط باشید.

من اغلب با افرادی روبرو می شوم که می گویند “من می خواهم عربی یاد بگیرم اما فرهنگ عربی را دوست ندارم”. پاسخ من این است: “زبان عربی را فراموش کن؛ چون از قبل در آن شکست خورده هستید. ”

اگر به فرهنگ و مردم آن قوم؛ احترام نمی گذارید، وقت خود را تلف نکنید. و اگر می خواهید به هر زبانی واقعاً تسلط داشته باشید ، تلاش کنید تا در فرهنگ آنها جذب شوید.

۵- من در ابتدا وقت خود را صرف دقت به محیط اطراف خود نموده و به گویش های مردم با دقت گوش می کردم. در هر جامعه عربی که می توانید پیدا کنید ، شرکت کنید. البته اگر می خواهید هر چه سریعتر زبان عربی را یاد بگیرید، خیلی روی این مسئله تأکید نمی کنم.

با فرض اینکه شما در یک کشور غربی و در یک شهر بزرگ یا در نزدیکی شهرهای بزرگ زندگی می کنید – احتمالاً گروه ها و رویدادهای جامعه عربی را مشاهده خواهید کرد که در جاهای مختلف شهر جریان دارند.

۶- معلمان عربی را پیدا می کنم که فقط گرامر را آموزش نمی دهند بلکه با یک سبک ارتباطی تدریس کنند تا گویشی را که بهترین باشد را به من بیاموزد. من از این حرف من متنفرم اما بیشتر معلمان بومی عرب زبان؛ یکی دو مشکل رایج دارند:

 • آنها با استفاده از روش تدریسی منسوخ و ناکارآمد، آموزش می دهند.
 • آنها عربی مدرن استاندارد را به عنوان عربی واقعی آموزش می دهند و ارزش گویش های گفتاری را نمی فهمند.

متأسفانه در سراسر جهان شیوه های آموزش سنتی که در مورد قوانین دستور زبان و حفظ کردن های خسته کننده است، بیشتر رواج دارد.

به عنوان یک قاعده کلی، در هر درسی که تدریس می شود؛ باید ۸۰ درصد از زمان را به صحبت کردن بگذرانید. اگر احساس می کنید فقط در کلاس نشسته اید و بدون این که صحبت کنید فقط به توضیحات معلم گوش داده اید، معلم تان متأسفانه آن کسی که باید نیست و وقت آن است که به دنبال معلم دیگری بگردید.

۷-من سعی می کنم که هرچه سریعتر به زبان عربی صحبت کنم حتی اگر از نظر گرامر وحشتناک باشد. این چیزی است که من هنگام آغاز کار کنترل زیادی بر آن ندارم.

من زمانی شروع به یادگیری زبان عربی کردم که ابزارهای شگفت انگیزی مانند italki در واقع وجود نداشتند. من نمی توانستم برای حرف زدن با یک عرب زبان به اسکایپ آنلاین بپردازم. در آن زمان این ابزارها برای من رویایی به حساب می آمد!

اما حتی با وجود فرصتی که در تمام آن سالها برای صحبت با مردم داشتم و مجبور بودم با آنها صحبت کنم ، اغلب در مواجه با خانم ها، کمی عصبی و خجالتی بودم.

دانلود منابع مفید زبان عربی

حتما بخوانید!

23 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام خیلی سال دوست دارم عربی یاد بگیرم اما امسال با وجود کرونا و دور کاری وقت بیشتری دارم و قصد دارم عربی را یاد بگیرم . تقریبا در حد دبیرستان هم بلد نیستم کاملا مبتدی. چه منبعی توصیه میکنید؟

  پاسخ
  • انشالله که بتونی الان سال ۱۳۹۹ هستش و چند روز دیگه سال ۱۴۰۰ میاد
   اره با این وضعیت کرونا واقعا همه چی سخته منم مبتدی بودم. به توصیه دوستان با اپلیکیشن چرب زبان و لینگافن عربی شروع کردم بعد از سه ماه میشه گفت کاملا مکالمه میتونم انجام بدم و مکالمات رو کاملا می فهمم اما برای زیرنویس فیلم عربی نیاز دارم هنوز بعضی اصطلاحات متوجه نمیشم

   پاسخ
   • معنی عربی یتد کنند جی میشه،

    پاسخ
   • من عربی را خیلی دوست دارم و استعداد هم دارم اما نمی توانم رو ی لهجه ام کار کنم

    پاسخ
   • سلام من دوس دارم زبان عربی کویت و امارات یاد بگیرم آیا کسی میدونه راهنمایی کنه موسسه ای حرفه ای در تهران رو که بتونه مکالمه بهم آموزش بده ؟؟؟؟ اگه هست ممنون میشم معرفی کنید یا آدرس ایمیلشون ارسال کنید

    پاسخ
   • میلاد حیدری
    دی 25, 1402 7:31 ق.ظ

    اگر مبتدی هستید خیلی راحت برنامه چرب زبان رو تهیه کنید و لینگافن هم همزمان یا بعدش. معجزه میکنن این دو باهم. نیاز به منبع دیگه ای هم نیست موید باشید

    پاسخ
 • سلام بخوام عربي رو ياد بگيرم از كجا شروع كنم خودم پيش عربا هستم ميخوام لهجه قطري رو ياد بگيرم. برنامه چرب زبان رو یک ماهه کار میکنم مکالمه رو کامل میشه گفت تا حد متوسط یاد گرفتم و حرفای اونا رو متوجه میشم اما هنوز قواعد کامل بلد نیستم. منبع دارین؟

  پاسخ
  • میلاد حیدری
   دی 25, 1402 7:33 ق.ظ

   نیازی به یادگیری قواعد بصورت جداگانه نیست. شما وقتی بلدی جمله بسازی و مکالمه کنی، ناخودآگاه داری از قواعد استفاده میکنی. اما اگر واقعا نیاز دارین، این مطلب

   پاسخ
 • احمد احمدیان
  شهریور 31, 1400 6:16 ب.ظ

  سلام
  اگر بخواهم زبان عربی عراقی یاد بگیرم چه پیشنهاداتی دارید
  متشکرم

  پاسخ
  • سلام من تازه این پیام شما رو اینجا دیدم الان سال ۱۴۰۲ هست میخواستم ببینم زبان عربی رو یاد گرفتید؟؟

   پاسخ
 • علیرضا حجار
  بهمن 18, 1400 8:57 ب.ظ

  خدایی چیه این اموزش هاای رایگان تون اخه؟؟ من برای کار توی شرکت توریستی معتبر باید زبان عربی یاد می گرفتم چون مشتری هامون اکثرا عرب هستن یا عربی رو بلدن. از طرفی هم نه با این هزینه ها میشد کلاس رفت نه دوره های خداتومنی سایتای دیگه رو خرید اومدم این ویدیوهای رایگان شما رو دیدم یه چیزایی یاد داد اما بعد اپلیکیشن تون خریدم خیییییلی کامل هست و به زبان ساده عربی یاد میده. توی چار هفته به کل زیر و روی عبارات و مکالمات روزمره عربی رو اینقد قشنگ یاد داد که وقتی این اموزشای ریاگان میبینم خنده داره. وقتتونو با این اموزشای رایگان تلف نکنید هیچ مهارتی رو مفتی یاد نمیدن بخدا تو این خراب شده.

  پاسخ
  • علی کرامتی
   اسفند 6, 1400 10:12 ب.ظ

   با سلام میتونید کمکم کنید متشکرم

   پاسخ
   • غفار دیندار
    تیر 23, 1402 2:53 ب.ظ

    درود بر شما!
    وقتتان به خیر!
    مطالب و تجربه های شما را خواندم. بسیار جالب و خواندنی بود.یک نوع خلوص و زیبایی خاص و انسانی در آن ها یافتم.
    احساس کردم که واقعا دارید، خدمت می کنید.
    من دبیر بازنشسته هستم.پیش از این در دوره ی راهنمایی تدریس کرده ام.
    اراده کرده ام، خیلی سریع عربی را کامل بگیرم. لطفا راهنمایی ام کنید؛ چون شما استاد هستید.
    باسپاس

    پاسخ
   • سلام من کلاس هشتمم میخام عربیم خیلی خوب بشه چیکار کنم!؟

    پاسخ
  • میلاد حیدری
   دی 25, 1402 7:36 ق.ظ

   واقعیت این هست که زبان عربی بیش از اون چیزی که فکرشون کنید با ارزش هست و اینده دار چه در ایران و چه در کشورهای دیگه براحتی موفق میشن کسانی که زبان عربی بلدن و در زمینه های مختلف با اعراب سرو کار دارن! و اینکه نه هیچ اموزش رایگانی کامل یادتون نمیده. من برنامه نویس حداقل بیست تا دوره/پک آموزش عربی معروف در بازار ایران رو خریداری و بررسی کردیم و رفع نقص، تا یک اپلیکیشن بی نقص حرفه ای توی فروشگاه موجود کردیم (اپلیکیشن چرب زبان-از بالای همین صفحه قابل دانلوده) اونم با قیمت یک پنجم دوره های مشابه. اگر توانش رو دارین خریداری کنید اگر نه فعلا با همین اموزشهای رایگان جلو برید

   پاسخ
 • عربی=ی درس تو مخ نرو

  پاسخ
 • عقیل ذاکری
  تیر 29, 1401 12:33 ق.ظ

  سلام میتوانید کمک کنید زبان عربی قطر یاد بگیرم

  پاسخ
 • علی سعادت
  مرداد 23, 1401 7:08 ق.ظ

  من پایه عربی خوبی دارم و دوست دارم با مسافران عرب که به ایران می آیند مراوده داشته باشم. لطفا مرا راهنمایی کنید.

  پاسخ
 • واقعا اطلاعات این سایت خیلی خوب و به درد بخور بود. امید وارم منم بتونم عربی یاد بگیرم
  دوس دارم در آینده یه جهان شناس یا جهان گرد شم. از همین الان شروع به پیشرفت می کنم.
  برای همه کسایی که علاقه به یادگیری زبان جدید دارن آرزوی موفقیت می کنم.♥

  پاسخ
 • سلام میشه راهنمایی کنید که عربی به لهجه امارت چه جوری یاد بگیرم و از کجا شروع کنم

  پاسخ
 • سلام من میخوام منسق الطبیه بشم یه خورده هم عربی بلدم و دارم یاد میگیرم . اما خب مدرک دانشگاهی عربی ندارم و اینکه میخوام بدونم وقتی عربی رو خوب یاد گرفتم چطور باید وارد بازار کار بشم ؟

  پاسخ
 • سلام ضمن تشکر از مطالب خوب و ارزشمندتون. من دوست دارم عربی استاندارد رو موازی با عربی محاوره ای یاد بگیرم آیا امکانش وجود داره و اینکه از کجا باید شروع کنم و چقدر زمان می بره تا حدودی به هر دو مسلط بشم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست