کودک مشتاق یادگیری

آموزش زبان فرانسه کودکان (20 درس کاربردی)

Gamma koli

شاید بخواهید به فرزندان تان در انجام تکالیفِ زبان فرانسه کمک کنید، یا بخواهید از مزایای بی شمار یادگیری زبان دوم بهره ببرید. دلیل تان هر چه که باشد، این مقاله به شما کمک می کند تا پسر یا دخترتان را دو زبانه تربیت کنید.

خبر خوب در مورد شروع مسیر آموزش زبان فرانسه به کودکان این است که بچه‌ ها به اقتضای سن و سال شان طبعا مستعد یادگیری زبان هستند. برخلاف بزرگسالان، آن ها می توانند بدون زحمت هر زبانی را یاد بگیرند. دقت کنید در حال حاضر در ایران هیچ پک آموزشی برای آموزش زبان فرانسه مخصوص کودکان تولید نشده است.

من یک معلم زبان فرانسه در مدرسه ابتدایی هستم و یاد دادن زبان به دانش آموزانم در مدرسه و 4 فرزندم در خانه تجربیات زیادی برایم به ارمغان آورده است.

اگر برای آموزش زبان فرانسه به کودکان به دنبال کلاس هستید: بهترین کلاسهای آموزش زبان کودکان را در  اینجا معرفی کرده ایم

چیزی که من یاد گرفتم؛ این است که در مراحل اولیه آموزش زبان فرانسه باید رفتار هایی که بچه ها در یادگیری از خودشان نشان می دهند را در نظر بگیرید. من با در نظر گرفتن این نکته، لیستی از بهترین نکات که تجربه شخصی خودم در آموزش زبان فرانسه در خانه به کودکان است را در اختیارتان می گذارم.

در این مقاله چند استراتژی آزمایش و اثبات شده برای آموزش موفقیت آمیز زبان به فرزند تان گردآوری شده است که می توانید به خوبی از آن ها استفاده کرده و بهره ببرید .

دلایل آموزش زبان فرانسه به کودکان

زبان فرانسه نه تنها زبان رسمی سازمان ملل و المپیک است، بلکه برخی از تحقیقات پیش‌بینی می ‌کنند که این زبان تا سال 2050، یکی از پرمخاطب‌ ترین زبان ها در جهان خواهد بود.

دو زبانه بودن فواید زیادی دارد، اما در این جا منحصرا به مهم ترین دلایلی که به کودک تان در یادگیری زبان فرانسه کمک می کنند، پرداخته شده است:

 • مغز کودکان به طور طبیعی زبان جدید را یاد می گیرد، بنابراین یادگیری زبان فرانسه در دوران خردسالی برای کودک شما آسان تر خواهد بود.
 • یادگیری فرانسوی به آن ها کمک می کند تا فرهنگ فرانسه را درک کنند و به سفر های خارجی علاقه مند شوند.
 • فراگیری یک زبان دیگر چه در کلاس های حضوری و چه آنلاین باشد، فرصتی مناسب برای گذراندن وقت با هم است. در واقع یادگیری زبان دوم تجربه گران بهای آشنایی و تعامل با دیگران را برای تان فراهم می کند.
 • هوش هیجانی؛ مطالعات نشان می دهد که کودکان دو زبانه قدرت انتقال فکر و هوش هیجانی بالاتری را دارند!
 • دانستن زبان دوم اعتماد به نفس کودک را افزایش می دهد.
 • در را به سوی فرصت های شغلی بیشتر و درآمدی بالاتر در آینده باز می کند.
 • یادگیری یک زبان روی مهارت های شناختی بچه تاثیر مستقیمی دارد. مهارت های خواندن، نوشتن ، و ریاضی بچه های دو زبانه تقویت شده و در آزمون های استاندارد نمره بالاتری کسب می کنند.

چه طور به کودکان تان زبان فرانسه بیاموزید؟

نکته کلیدی برای آموزش زبان فرانسه به فرزندان تان در خانه این است که ثابت قدم باشید، در فواصل زمانی کوتاه (10 تا 20 دقیقه) تمرین کنید و آن را به یک تجربه لذت بخش و شیرین برای هر دوی تان تبدیل نمایید .

در اینجا چند ایده برای درآمیختن زبان فرانسه با زندگی تان وجود دارد:

1- فرایند یادگیری را مفرح و جذاب کنید

این کار را ساده و سرگرم کننده انجام دهید. داشتن برنامه برای یادگیری موضوعات و کلماتی که قرار است بعدا آموزش دهید مهم است، اما انعطاف پذیری و توجه به خواسته های فرزندتان بهترین راه برای درگیر نگه داشتن او است.

آموزش خشک و سختگیرانه می تواند زبان آموزان را از یادگیری موثر زبان باز دارد. پس علایق فرزندتان را در نظر بگیرید و حتما از همان اول روی تمرین برقراری ارتباط گفتاری (حرف زدن) تمرکز کنید.

از فرزندتان بخواهید قبل از این که درگیر مهارت های نوشتاری و صرف افعال باشد، خودش را معرفی کند و جملات کوتاه و ساده را به زبان بیاورد.

حتما برای کودک دانلود کنید: بهترین داستانهای کوتاه زبان فرانسه

اگر در حالِ آموزش زبان فرانسه به کودکان پیش دبستانی هستید، با یاد دادن الفبا و اعداد به آن ها شروع کنید.

برای یادگیری اصول اولیه، می توانید فعالیت های لذت بخش زیر را انجام بدهید:

 • آواز خواندن همراه با آهنگ های مخصوص اعداد و حروف الفبا مثل آهنگ ABC فرانسوی.
 • انجام بازی های آموزشی مثل Alphabet Bing.
 • شمارش اشیا موجود در خانه (صندلی ، اسباب ‌بازی، غله صبحانه و غیره) یا تعداد سگ‌ هایی که در پیاده‌ روی می ‌بینید.

2- زبان را به صورت عملی یاد بدهید

مهم نیست کودکان شما روی چه لغات فرانسوی کار می کنند، این کلمات چه اعداد، حیوانات ، رنگ ها، اشیاء خانگی، غذ اها باشند و چه سلام و حوالپرسی توصیه می کنیم از استراتژی های زیر استفاده کنید تا به صورت عملی به کودک تان زبان یاد بدهید:

 • به اشیاء اطراف خانه با کلمات فرانسوی برچسب بزنید.
 • با هم شکل بکشید یا با استفاده از بلوک های ساختمانی مغناطیسی شکل های دو بعدی و سه بعدی بسازید و کلمات فرانسوی مربوط به هر کدام یاد بگیرید.
 • روی یک کتاب رنگ آمیزی فرانسوی با هم کار کنید و از کلمات فرانسوی برای نام رنگ ها استفاده کنید.
 • جنسیت اشیاء دور و برتان را با کد رنگ مشخص کنید . به طور مثال یک رنگ را برای کلمات مذکر و رنگ دیگر برای کلمات مونث انتخاب کنید.
 • فلش کارت هایی مخصوص واژگان فرانسوی بسازید یا اگر وقت تان کم است، می توانید فلش کارت های فرانسوی بخرید.

3- از موقعیت های زندگی واقعی استفاده کنید

فرزند شما دوست دارد بتواند مهارت های زبان فرانسوی اش را در موقعیت های متفاوت به نمایش بگذارد. من هر زمان که یک دوره آموزش فرانسوی جدید برای دانش آموزانم طراحی می کنم، با فعالیت هایی که به بچه ها مرتبط است، شروع می کنم.

وقتی در خانه به فرزندان تان زبان فرانسه آموزش می دهید، آزادید که یادگیری زبان فرانسه را با زندگی روزمره تان تلفیق کنید.

چند ایده وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • برنامه‌ های آشپزی فرانسوی مثل سرآشپز برتر فرانسه را در نتفلیکس یا یوتیوب تماشا کنید و هم زمان با یادگیری واژگان مختلف غذا و آشپزی، چند دستور غذا بپزید.
 • به فرزندتان کمک کنید تا یاد بگیرد خودش را معرفی کند و غذا یا کالا را به زبان فرانسوی سفارش دهد. یا او را به یک کافه فرانسوی ببرید و مهارت های زبانی را با هم تمرین کنید.

4- سرمایه گذاری روی منابع فرانسوی و کتاب

خواندن کتاب فرانسوی برای کودکان

 • سری کتاب های Toujours Parfait برای خوانندگان فرانسوی ارتقا یافته: این سری از کتاب ها برای دانش آموزانِ مبتدی که با خواندن کتاب به زبان فرانسوی بهتر پیشرفت می کنند، عالی است. این کتاب ها از سطوح A تا I متغیرو به خوانندگان اجازه می دهد تا مهارت های خواندن را با افزایش مقدار متن از یک سطح به سطح بعدی، بهبود بخشند. من چند تا از این کتاب ‌ها را در خانه‌ دارم تا بچه ‌هایم قبل از خواب آن ‌ها را به صورت متفرقه یا به عنوان کتاب‌ کمک درسی کلاس زبان شان بخوانند.
 • وبسایت International Children’s Digital Library :مجموعه ای از هزاران کتاب آنلاین کودکان را به زبان های مختلف از جمله فرانسوی ارائه می دهد. اگر به دنبال کتاب هایی هستید که فرزندتان به زبان فرانسوی بخواند، از همین کتابخانه که رایگان و جامع است، دریافت کنید.

5- از یک اپلیکیشنِ آنلاینِ رایگان استفاده کنید

 • Duolingo (لینک دانلود اندروید لینک دانلود آیفون) یک برنامه شگفت انگیز و رایگان برای گردآوری واژگان اولیه و یادگیری مهارت های گرامری است. این اپلیکیشن برای مبتدیان و کودکان عالی است . ضمن این که مهارت های خواندن، نوشتن و صحبت کردن شما بهبود می یابد، بخش های جدیدی برای تان باز می شوند. نکته جالب دیگر این که برای چیز های سرگرم کننده امتیاز کسب می کنید.
 • Hello-World French Children’s Activities یک وب سایت رایگان است که هدف آن آموزش زبان های جهانی به کودکان از طریق فعالیت های سرگرم کننده و آموزشی است . شما به بیش از 700 فعالیت آن هم فقط برای فرانسوی دسترسی خواهید داشت!
 • French Baby Flash Cards (دانلود اندروید دانلود آیفون) یک برنامه رایگان آموزش ابتدایی زبان فرانسه است. شما یک گروه را برای تمرین کودکتان انتخاب و سپس عکس ها را یکی یکی نگاه می کنید و به تلفظ فرانسوی هر شی گوش می دهید. دسته بندی ها شامل غذا، اعداد، حروف، رنگ ها و موارد دیگر است.

نکته مهم! خرید اینترنتی بهترین سی دی های آموزشی زبان فرانسه

6- از موسیقی و ویدئو استفاده کنید

برای آشنا کردن فرزندتان با یک زبان دیگر فقط لازم نیست به وسایل الکترونیکی متکی باشید، بلکه در نظر داشته باشید که بخشی از زمان یادگیری را هم به تماشای فیلم‌ها یا تلویزیون فرانسوی زبان و همین طور گوش دادن موسیقی اختصاص دهید.

موسیقی فرانسوی برای کودکان

موسیقی یک روش عالی برای سرگرم شدن حین یادگیری یک زبان جدید است. آهنگ ‌های جذاب حتی در سر زبان‌آموزانی که خیلی اشتیاقی به یادگیری ندارند هم ناخودآگاه تکرار می شود.

اسپاتیفای مخصوص اندروید و iOS، یکی از بهترین برنامه های موسیقی رایگان در سراسر دنیا است . این برنامه شامل لیست های پخش از پیش ساخته شده برای هر شرایطی از جمله یادگیری یک زبان جدید است.

اگر می خواهید کودک خردسال یا نوپای تان در فضای آرامش بخش موسیقی فرانسوی قرار بگیرد، لیست پخشی از آهنگ های لالایی یا آهنگ های کودکانه فرانسوی تهیه کرده و شب ها هنگام خواب برایش پخش کنید. یوتیوب منبع خوب دیگری برای آهنگ های کودکانه و مهد کودکی فرانسوی است . علاوه بر این فرزندتان می ‌تواند کارتون ‌ها را تماشا کند تا ببیند مضمون آهنگ‌ در چه موردی است. در بسیاری از آن ها، اشعار روی صفحه نمایش ظاهر می ‌شوند.

ویدیو فرانسوی برای کودکان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نکات و ترفندهای دیگر: ۵۰ نکته مهم برای آموزش زبان فرانسه به کودکان

کلام آخر

فرزندان شما از شانس خوبی برای تبدیل شدن به یک فرد دو زبانه برخوردارند، فقط یادتان باشد که حتی همین جلسات تمرینی کوتاه و مختصر روزانه هم به تثبیت آموخته های شان کمک می کند و به آن ها اعتماد به نفس لازم برای برقراری ارتباط به زبان جدید شان را می دهد.

French

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست