سفارت

آموزش روش نوشتن کاور لتر برای ویزای توریستی+ 5 نمونه

گاما

اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید باید بدانید که در بسیاری از موارد از قبل باید ویزا بگیرید. شرایط لازم برای اخذ ویزا بسته به کشور مبدا و کشور مقصد شما متفاوت است؛ ولی با این حال برای خیلی ها روند اعطای ویزا دلهره آور و استرس زاست. در این مقاله ما همه نکات مهم در خصوص ویزا گرفتن را عنوان می کنیم تا با آگاهی کامل سفرهای خارجی تان را در پیش بگیرید. علاوه بر این برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه کار ویزاهای توریستی، یک نمونه کاور لتر نیز در اختیارتان می گذاریم. با ما همراه باشید.

ویزای توریستی دقیقا چیست؟

ویزای توریستی یا گردشگری در واقع یک مدرک رسمی است که به شما اجازه می دهد وارد خاک یک کشور دیگر شوید. به طور کلی می توان گفت احتمالا هر بار که قرار است به کشور دیگری سفر کنید به یک ویزای توریستی نیاز دارید. با این حال این مورد به کشور مبدا و مقصدتان هم بستگی دارد چون در برخی کشورها توافق نامه هایی وجود دارد که طبق آنها حتی بدون ویزا هم به شما اجازه ورود داده می شود.

ویزای توریستی اشکال مختلفی دارد. با اینکه اکثر اوقات ویزای توریستی به شکل یک تمبر ساده در گذرنامه ارائه می شود؛ اما ممکن است یک سند یا مدرک کاغذی هم باشد. برخی کشورها از شما می خواهند ویزایتان را قبل از ورود به آن کشور تهیه کنید اما سایر کشورها بعد از حضور در فرودگاه برایتان ویزا صادر می کنند.

ویزای توریستی نشان دهنده مدت اقامت شما در کشور مقصدتان است و همچنین عنوان می کند که شما در مدت اقامتتان در آن کشور مجاز به چه فعالیت هایی هستید؟ به عنوان مثال می توانید کار یا تحصیل کنید یا خیر؟

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزشی چرب زبان، هرررر زبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان زبان مدنظرتو مثل بلبل حرف بزن!


 

انواع دیگر ویزا

رایج ترین نوع ویزا همان ویزای توریستی است که معمولا برای مدت کوتاهی از چند هفته تا چند ماه اعتبار دارد. اگر فقط قصد سفر و بازدید از کشور مقصد را دارید ویزای توریستی کاملا این امکان را به شما می دهد؛ اما در صورتی که قصد شما از ورود به کشور مورد نظرتان کار یا تحصیل است با ویزای توریستی نمی توانید به این هدف برسید.

انواع دیگر ویزا مثل ویزای دانشجویی، ویزاهای تجاری، ویزاهای رسانه ای، ویزای نامزدی و بسیاری از ویزاهای دیگر نیز بسته به مقصد شما صادر می شوند. برای کسانی که می خواهند در کشور خاصی زندگی کنند نیز ویزای اقامت وجود دارد. معمولا برای اخذ ویزای اقامت باید دلیل معتبر و متقاعد کننده ای داشته باشید چون دریافت ویزای اقامت از ویزاهای دیگر مشکل تر است.

شرایط و مدارک لازم برای درخواست ویزای توریستی

همانطور که قبلا اشاره کردیم شرایط لازم برای دریافت ویزای توریستی با توجه به ملیت و مقصد شما و همچنین محل ارائه درخواستتان متفاوت است. شما باید سایت سفارتخانه یا کنسولگری مربوطه را بررسی کنید تا از دستورالعمل های مربوط به وضعیت خودتان مطلع شوید.

ضمن اینکه حتما باید به وب سایت گفته شده سر بزنید ما هم برخی الزامات عمومی و مدارک متداول جهت دریافت ویزای توریستی که در اکثر درخواست های ویزا رایج است را عنوان می کنیم. مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی شامل موارد زیر می شوند:

 • گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه بیشتر از مدت اقامت مد نظرتان
 • پر کردن صحیح فرم های درخواست ویزا
 • تایید بلیط های مسافرتی
 • کاور لتر ویزای توریستی یا نامه به کنسولگری

نکته مهم: بیمه سفر برای درخواست ویزا

بیشتر درخواست های ویزا از شما می خواهند تا تحت پوشش بیمه مسافرتی قرار بگیرید. SafetyWing یکی از گزینه های مناسب برای ارائه خدمات بیمه به مسافران است که مقرون به صرفه و انعطاف پذیر نیز می باشد. اگر دنبال بیمه جامع تری هستید World Nomads نیز یک جایگزین مطمئن و بسیار محبوب در بین مسافران جهانی است.

نکته: بر اساس اطلاعات ما، این دو بیمه مسافرتی شرایط لازم برای اکثر درخواست های ویزا را دارند اما خودتان هم حتما باید اطمینان حاصل کنید که با معیارهای خاصی که برای پرونده شخصی شما اعمال می شوند نیز مطابقت داشته باشند.

نمونه کاور لتر برای ویزای توریستی

کاور لتر یا نامه به کنسولگری برای آن دسته از ویزاهای توریستی که به مصاحبه نیاز دارند ضروری است. کاور لتر توضیح می دهد که قصدتان از سفر به کشور مورد نظر چیست و کجا اقامت می کنید. همچنین موقع نگارش کاور لتر باید تاریخ و مدت زمان اقامتتان را هم مشخص کنید.

علاوه بر این موارد، در صورتی که از طرف یک دوست، والدین یا هر کس دیگری که در کشور مقصد مستقر است تحت حمایت مالی قرار دارید باید آن را در کاور لتر ذکر کنید. مهم است که برای نوشتن کاور لتر خوب و مناسب وقت کافی صرف کنید اما یادتان باشد کاور لترتان باید کاملا واضح و روشن نوشته شود و خیلی هم طولانی نباشد.

اگر قرار است مخارج این سفر از طرف شخص دیگری تامین شود حتما جزئیات آن را در متن درخواست ویزایتان عنوان کنید. این جزئیات شامل موارد زیر می شوند:

 • نام شخصی که قصد دارد از شما حمایت مالی بعمل بیاورد
 • شغل یا منبع درآمد شخصی که می خواهد از شما حمایت مالی کند
 • نوع رابطه شما با شخص ( معمولا باید تصویر مدارک لازم را ارسال کنید)
 • اثبات توانایی مالی حامی مالی شما
 • هزینه هایی که اسپانسر شما تأمین می کند

کاور لتر یکی از مدارک بسیار مهمیست که قبل از سفر باید آن را ارائه کنید. شما در این سند در واقع هر چیزی که لازم است را به کنسولگری یا سفارت کشور مورد نظرتان عنوان می کنید. حتما موقع تحویل کاور لتر مطمئن شوید که همه مدارکی که ارائه کردید را در کاور لتر ذکر کرده و توضیح داده اید.

برای اینکه بیشتر با نحوه نوشتن کاور لتر آشنا شوید یک نمونه کاور لتر برای ویزای توریستی در اختیارتان قرار می دهیم:

TO THE HONORABLE CONSUL

EMBASSY OF (Country you’re visiting)

<Address of the Consulate>

Dear Sir/Madam:

I, <Your full legal name> would like to apply for a tourist visa to spend a vacation in <name of the country> from <date of arrival> to <date of departure.>

My main purpose for travel is tourism, to see the beautiful sights of <name of the country>, particularly <name of tourist attractions.> I’m also looking forward to experiencing the culture, tasting the cuisine, and meeting locals to experience everything the country has to offer.

I am employed at <name of the company> located in <location of the company> since <date you were employed> and am currently holding the position of <your job position.> Vacation from work has already been approved for the whole duration of this trip.

During my trip, my <your relationship with the sponsor> <full name of the sponsor,> who works as <job title of the sponsor> at <place of employment> will sponsor my trip. He/she will cover my accommodations, food expenses, and plane tickets.

Please find the following documents to support the legitimacy of what is outlined in this letter:

 • Passports (including old ones if applicable)
 • ​Application form, duly dated and signed with passport-size picture
 • Employment and leave certificates showing the date I’m expected to return to work
 • Payslips, tax report, credit card statements, bank certificate & statement of account as proof of income
 • ​Plane ticket booking reservation
 • Hotel booking reservation as proof of accommodation directly faxed to the embassy
 • Travel insurance with benefits

Please don’t hesitate to contact me if you require any further information. I may not be available at all times due to my working schedule or I might be engaged in a mission, but you may still try to reach me at the following:

Sincerely,

البته نمونه ارائه شده فقط یک الگو از کاور لتر برای ویزای توریستی است و می توانید آن را باتوجه به وضعیت و شرایط خودتان تغییر بدهید. باز هم یادآوری می کنیم که ارائه کاور لتر همراه با سایر مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی بسیار مهم است؛ بنابراین حتما باید وقت کافی برای فکر کردن درباره مواردی که قرار است بنویسید صرف کنید و تمام مدارک لازم برای اثبات و پشتیبانی از اطلاعات نوشته شده در کاور لترتان را هم جمع آوری کنید.

نمونه های دیگر کاورلتر توریستی

word image 8 word image 9 word image 10

نمونه متنی کاورلتر توریستی به زبان فارسی

[نام شهر و تاریخ] [نام کنسولگری یا سفارت]

با سلام و احترام،

من [نام شما] از [کشور مبدا] هستم و تمایل دارم به عنوان یک گردشگر به کشورهای شنگن سفر کنم. تاریخ سفر من پیش بینی شده است برای [تاریخ شروع تا پایان سفر] و می‌خواهم در این مدت [تعداد روزهای اقامت] روز در [نام کشورهایی که می‌خواهم بازدید کنم] به سر ببرم.

دلیل سفر من به اروپا شامل [توضیح مختصر اهداف و دلایل سفر، مثل تفریح، بازدید از جاذبه‌های گردشگری، دیدار با خانواده و دوستان و …] می‌باشد.

من مسئولیت تمام هزینه‌های سفر خود را بر عهده دارم و در این مدت از امکانات عمومی کشورهای مورد بازدید استفاده خواهم کرد.

با تشکر فراوان و امیدوارم که درخواست من برای دریافت ویزا را مورد بررسی و تصویب قرار دهید.

با احترام،
[نام شما]

نمونه دوم (برای ویزای کاری-تحصیلی)

[نام شهر و تاریخ] [نام کنسولگری یا سفارت]

با سلام و احترام،

من [نام شما] از [کشور مبدا] هستم و به دنبال اقامت در کشورهای شنگن به‌منظور [مطالعه / کار] هستم. تاریخ شروع اقامت من پیش بینی شده است برای [تاریخ شروع تا پایان سفر] و من تصمیم دارم در این مدت [تعداد روزهای اقامت] روز در [نام کشورهای مورد نظر] اقامت داشته باشم.

در طول اقامت خود، قصد دارم [توضیح کوتاه درباره مطالعه / کار و اهدافم] داشته باشم. من تمامی هزینه‌های اقامت خود را متقاضی می‌باشم و به هیچ وجه بر عایدی مالی از جانب دولت شما حسابرسی نمی‌شود.

با ارزوی موفقیت برای درخواست من و امیدوارم که بتوانم به سرعت ویزای مورد نظر را دریافت نمایم.

با احترام،
[نام شما]

بسیار کاربردی

mohajerat paziresh

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست