تحصیل در آلمان

چگونه بورسیه تحصیلی آلمان بگیریم؟ (راهنمای 2022)

Gamma koli

تحصیل در کشور آلمان فرصت های زیادی را برای کار در بازار رقابتی امروز ایجاد می کند. کشور آلمان با دانشگاه های زیادی که دارد این فرصت را در اختیار دانشجویانی قرار می دهد که می خواهند آینده خود را بسازند و فردی تاثیرگذار و موفق باشند. همچنین آلمان مقصد خوش آتیه و مطمئن برای کسانی است که به دنبال ادامه تحصیلات تکمیلی خود هستند.

ادامه تحصیل در آلمان می تواند بسیار جذاب باشد، اما از نظر اقتصادی مسیری سخت و پر فراز و نشیب دارد. از این رو، گرفتن بورسیه تحصیلی در آلمان می تواند دشواری این راه را برای شما آسان کند.

نکته قابل توجه دیگر این است که تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان است. خب اگر مشتاق تحصیل در کشور آلمان هستید، در ادامه ما  بهترین بورسیه های تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین المللی را آورده ایم. این 7 بورسیه معمولا به صورت سالیانه تمدید می شوند و در هر سالی می توانید از آنها پذیرش بگیرید:

بهترین بورسیه های تحصیلی در آلمان

1-بورسیهDeutschlandstipendium (بورس تحصیلی DAAD)

 • لینک بورسیه تحصیلی
 • میزان بورسیه تحصیلی: 300 یورو در ماه
 • مدارک مورد نیاز: لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

بورسیه Deutschlandstipendium یا بورسیه DAAD توسط دولت فدرال و برخی حامیان خصوصی تأمین می شود. بورسیه DAAD بهترین کمک هزینه تحصیلی در آلمان برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود. دریافت این بورسیه بر اساس شایستگی افراد است، به طوری که به دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در دانشگاه های آلمان که دارای سوابق علمی با درجه عالی هستند، اعطا می شود.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

۱۶ سوال رایج درباره اپلای و پذیرش دانشگاههای خارج از کشور

مسئولیت بررسی و انتخاب متقاضیان دریافت این بورسیه به عهده خود دانشگاه های کشور آلمان است. اگر می خواهید که این کمک هزینه تحصیلی را دریافت کنید، باید دانشگاه انتخابی خود را بررسی کنید و ببینید که دانشگاه مورد نظرتان، این بورسیه را ارائه می دهد یا خیر، سپس درخواست خود را ارسال کرده و مراحل پذیرش را ادامه دهید. مدارک مورد نیاز و تاریخ ارسال آنها به دانشگاه انتخابی شما بستگی دارد. در نهایت، شما باید سوابق تحصیلی قابل قبول به آنجا ارائه دهید که شامل مشارکت های اجتماعی و دستاوردهای شخصی شما نیز می شود.

2- بورسیه تحصیلی بنیاد فریدریش ایبرت

 • لینک بورسیه تحصیلی
 • میزان بورسیه تحصیلی: کمک هزینه ماهیانه 774 یورو بعلاوه 300 یورو هزینه تحصیل، و کمک هزینه های جانبی برای خدمات بیمه درمانی و موارد دیگر.
 • مدارک مورد نیاز: لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

بنیاد فریدریش ایبرت یک بنیاد سیاسی غیر انتفاعی در برلین آلمان است که سوسیال دموکراسی را در این کشور و در سراسر جهان ترویج می کند. هدف این بنیاد حمایت از فعالیت هایی است که ارزش های مشابهی با سیاست های آنها دارند و خصوصا از دانشجویانی که به سوسیال دموکراسی اهمیت می دهند، پشتیبانی می کند. بورسیه این بنیاد به دانشجویان آلمانی و بین المللی که برای ادامه تحصیل از نظر مالی مشکل دارند، کمک می کند.

متقاضی دریافت این بورسیه در آلمان باید حائز شرایط زیر باشد: شخصیت توانمند و موثر، تفکر انتقادی، تعامل سیاسی، توانایی کار تیمی. همچنین، متقاضی باید دارای مدرک تحصیلی با درجه عالی باشد، و بتواند زبان آلمانی را بفهمد و به آلمانی صحبت کند.

در صورتی که واجد شرایط این بورسیه تحصیلی باشید، برای پذیرش باید درخواست خود را در وب سایت رسمی بنیاد ثبت کرده و در دانشگاه مورد نظر خود نام نویسی کنید. پس از تایید درخواست شما توسط بنیاد، باید مدارک دیگری را برای آنها ارسال کنید.

3- بورسیه بنیاد هاینریش بول برای دانشجویان بین المللی

 • لینک بورسیه تحصیلی
 • میزان بورسیه تحصیلی: کمک هزینه ماهیانه 850 یورو برای دانشجویان فوق لیسانس و 1200 یورو برای دانشجویان دکتری
 • مدارک مورد نیاز: فوق لیسانس و دکتری

بنیاد هاینریش بول یک بنیاد سیاسی مستقل در برلین آلمان است که در سال 1997 تاسیس شد. هدف این بنیاد ارتقای سطح تحصیلات سیاسی در کشور آلمان و سایر کشورهاست. از آن جایی که این بنیاد یک بنیاد سیاست محور است، به دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مطالعات سیاسی شان در قالب بورسیه های تحصیلی کمک مالی می کند. تاکنون، این بنیاد بیشتر از 1200 دانشجو در کشور آلمان و همچنین در کل دنیا را حمایت کرده است.

مهاجرت به آلمان، از ویزا تا دریافت اقامت یا تابعیت آلمان

این بورسیه های تحصیلی به شهروندان غیر اروپایی داده می شود که می خواهند در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در آلمان تحصیل کنند. برای ثبت درخواست خود باید به وب سایت پذیرش آنلاین دانشگاه مراجعه کنید. توجه داشته باشید که سطح زبان آلمانی شما باید بالا باشد، زیرا هنگام درخواست این بورسیه باید یک مدرک زبان آلمانی ارائه دهید.

مدارک و فرم های تکمیلی در وب سایت دانشگاه موجود است. شما باید این مدارک را در وب سایت دانشگاه بارگذاری کنید که همگی آنها باید به زبان آلمانی ترجمه شده باشند.

4- بورسیه تحصیلی TUM برای دانشجویان بین المللی

 • لینک بورسیه تحصیلی
 • میزان بورسیه تحصیلی: کمک هزینه 500 – 1500 یورو در هر ترم
 • مدارک مورد نیاز: لیسانس و فوق لیسانس

دانشگاه فنی مونیخ این بورسیه تحصیلی را بر اساس شایستگی به دانشجویان بین المللی که علاقمند به تحصیل در مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس در این دانشگاه هستند، ارائه می دهد. دانشگاه فنی مونیخ این بورسیه را به دانشجویانی می دهد که از نظر مالی مشکل دارند اما از نظر تحصیلی رتبه بالایی دارند.

برای دریافت این بورسیه در آلمان، باید فرم آنلاین را در وب سایت دانشگاه پر کرده و مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. این مدارک باید به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه شده باشند. برخی مدارک مورد نیاز عبارتند از: انگیزه نامه، ارائه معدل در دانشگاه، دو توصیه نامه و مدرکی مبنی بر اثبات درآمد کم والدین. فهرست کامل مدارک مورد نیاز در لینک بورسیه تحصیلی موجود است.

5- بورسیه تحصیلی Amirana

 • لینک بورسیه تحصیلی
 • میزان بورسیه تحصیلی: معافیت از شهریه و سایر هزینه های تحصیلی
 • مدارک مورد نیاز: لیسانس و دکتری

دانشگاه هایدلبرگ بورسیه تحصیلی Amirana را به دانشجویان بین المللی کشورهای در حال توسعه با درآمد کم که در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، ارائه می دهد. هدف آنها تأمین هزینه های مالی برای حمایت از این پزشکان یا متخصصان آینده است.

آشنایی با کشور آلمان: اطلاعات ضروری، علایق مردم و نکات دیگر

متقاضیان ابتدا باید فهرست این کشورهای در حال توسعه را بررسی کنند (اسامی این کشورها در وب سایت در دسترس است). اگر کشور شما هم شامل این کشورها می شود، باید مدارک دیگر را در کنار فرم درخواست خود آماده کنید. شما باید مدارکی از قبیل ریز نمرات تحصیلی، رزومه، مدرک زبان انگلیسی مانند آزمون های آیلتس، تافل و سایر آزمون های زبان انگلیسی را ارائه دهید. شما می توانید فهرست کامل مدارک را در لینک بورسیه تحصیلی مشاهده کنید.

6- آکادمی بین المللی RWTH- گرنت HiPS

 • لینک بورسیه تحصیلی
 • میزان بورسیه تحصیلی: تا 50 درصد تخفیف شهریه
 • مدارک مورد نیاز: فوق لیسانس و دکتری

دانشگاه فنی آخن (RWTH Aachen)، یک آکادمی بین المللی است که به دانشجویان اروپایی و بین المللی که دارای مدرک فوق لیسانس در رشته های مهندسی هستند، بورسیه می دهد. این بورسیه تحصیلی به دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در دوره های مهندسی رتبه برتر دارند، اعطا می شود.

اگر شما هم می خواهید که برای دریافت این بورسیه تحصیلی اقدام کنید، باید مدرکی که نشان دهد شما یکی از بهترین دانشجویان گروه خود هستید، به آن دانشگاه ارائه دهید. اگر چنین مدرکی ندارید، می توانید سوابق تحصیلی قبلی خود را (که به زبان آلمانی ترجمه شده است) ارائه دهید که حداقل معدل شما باید 1.7 باشد. همچنین یک انگیزه نامه باید آماده کنید. در انگیزه نامه باید دلایل یا انگیزه خود را برای درخواست این بورسیه تحصیلی توضیح دهید. سعی کنید انگیزه و دلایل خود را به صورت کاملا واضح و منحصر به فرد بیان کنید.

بعد از این که مدارک خود را در وب سایت دانشگاه بارگذاری و ارسال کردید، کمیته دانشگاه درخواست شما را بررسی می کند و نتیجه پذیرش یا عدم پذیرش آن را به شما اطلاع می دهد.

7- بورسیه تحصیلی SIST LMU

 • لینک بورسیه تحصیلی
 • میزان بورسیه تحصیلی: 650 یورو در ماه (حداکثر 10 ماه)
 • مدارک مورد نیاز: مدرک دکتری

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (LMU) به دانشجویان بین المللی که در حال گذراندن دوره دکتری به صورت تمام وقت هستند، بورسیه تحصیلی اعطا می کند. این بورسیه توسط ایالت باواریا تامین می شود و هدف آن حمایت مالی از این دانشجویان در حال تحصیل است. اداره بین المللیLMU ، درخواست های همه متقاضیان را بررسی، ارزیابی و گزینش می کند.

شرایط تحصیلی در آلمان (از کارشناسی تا دکترا)

برای واجد شرایط بودن جهت دریافت این بورسیه تحصیلی در آلمان، باید سوابق تحصیلی قوی برای ترم های گذشته داشته باشید و همچنین باید نشان دهید که برای ادامه تحصیل به کمک مالی نیاز دارید. مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در وب سایت رسمی دانشگاه آورده شده است. تمام فرم ها و مدارک پذیرش به صورت الکترونیکی ارائه می شوند که شما باید آنها را به طور کامل ارسال کنید، زیرا سیستم به طور خودکار مدارک ناقص را رد می کند. در نهایت، کمیته مشورتی دفتر بین المللی دانشگاه، مدارک را بررسی کرده و متقاضیان را انتخاب می کند و نتیجه پذیرش را برای آنها ایمیل می کند.

ویدیوی کاربردی

 

mohajerat paziresh

حتما بخوانید!

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام ممنونم بابت اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید،برای کسی که دیپلم تجربی با معدل۱۹ وزبان. B2داره و کنکور پزشکی قبول شده چه بورسیه ای پیشنهاد میکنید که علاوه بر هزینه تحصیل مخارج زندگی هم تقبل میکنن،اگر پزشکی قبول نشدم و با معادلسازی کالج چطور،ممنومم جواب رو بدید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست