نوشتن توصیه نامه

ویژگیهای نامه ریکام (توصیه نامه) و بهترین روش نوشتن

گاما

این مطلب از زبان ۴ استاد معتبر دانشگاه های اروپا و آمریکا نگارش شده است و نتیجه چندین سال تجربه در نگارش و قضاوت توصیه نامه ها یا نامه های ریکامندیشن می باشد. در این مطلب بهترین روش و ویژگی های یک توصیه نامه را توضیح می دهیم با اخرین تغییرات سال 2024 با ما همراه باشید.

هدف توصیه نامه‌های ویژه بورس تحصیلی

یک توصیه نامه ویژه دریافت کمک هزینه تحصیلی می‌تواند چندین هدف مختلف را دنبال کند. اول اینکه، به عنوان حمایت همه جانبه از یک دانشجو عمل می‌کند، ویژگی‌های تحصیلی و شخصی دانشجو را تحسین و موفقیت‌های آینده او را تضمین کند. یک توصیه نامه باید به دانشجو اجازه دهد که پا را فراتر از ارائه رزومه خود بگذارد و بتواند به عنوان یک شخصیت چند بعدی دربرابر کمیته بورس تحصیلی از خود دفاع کند.

توصیه نامه‌ها اشاره به ویژگی‌های مثبت یک دانشجو دارند (مثلا مهربانی، پر انرژی بودن و یا مهارت‌های مدیریتی)، علاوه بر این می‌توانند شواهد بیشتری را برای کمک به دانشجو در جهت دریافت بورسیه تحصیلی ارائه کنند.

حتما بخوانید: برای آزمون آیلتس چه بخوانیم و چگونه کاملا آماده شویم؟ (طبق جدیدترین تغییرات)

اکثر بورس‌های تحصیلی به دانشجویانی با تعهدات یا اهداف ویژه اختصاص می‌یابند. مثلا ممکن است به دانشجویان رشته‌های مهندسی، ریاضی، علوم، علوم رایانه یا ادبیات اعطا شوند.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

در حال کار و مطالعه

هر بورسیه، توصیه نامه خاص خود را می‌طلبد. توصیه نامه‌های تحصیلی می توانند گواهی کنند که یک دانشجو بر اساس شایستگی‌ها و نیازهایش واجد شرایط و مستحق بورس تحصیلی است. برای دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی که برای دانشجویان نیازمند در نظر گرفته شده‌اند، توصیه نامه باید بر توانایی دانشجویان در کسب موفقیت، علی رغم وجود منابع محدود تمرکز کند.

یک توصیه‌ ‌نامه‌ی مخصوص کمک هزینه تحصیلی باید بتواند نیاز مالی دانشجو را تائید کند. برای انجام اینکار به نحو احسن، شما، به عنوان یک توصیه‌گر، باید قبل از شروع به نوشتن، اطلاعات لازم را جمع آوری کنید.

قبل از نوشتن توصیه نامه تحصیلی خود …

از آنجا که توصیه نامه‌ها اهمیت زیادی دارند، ابتدا باید از خودتان بپرسید که آیا می‌توانید یک توصیه نامه معنادار برای دانشجوی خود بنویسید. اگر احساس می‌کنید که دانشجو را کاملا نمی‌شناسید و یا چیز زیادی برای نوشتن درباره او ندارید، توصیه نامه شما ممکن است تاثیر منفی داشته باشد، و با ارائه اطلاعات ناکافی شانس دریافت کمک هزینه را از دانشجو بگیرد.

فرض کنید شما انگیزه کافی برای توصیه دانشجو را دارید، اکنون باید مطمئن شوید که بورسیه مورد نظر چه اهدافی دارد. آیا به دنبال دانشجویانی است که چالشهای زیادی را پشت سر گذاشته اند؟ آیا قصد کمک به دانشجویان دختر که می‌خواهند علوم رایانه بخوانند را دارد ؟ یا دانشجویان اقلیت‌ها در رشته‌های مربوط به فن آوری؟ یا دانشجویانی که نماینده یک جامعه خاص هستند؟

نوشتن توصیه نامه

با شناخت قوانین و مقررات بورسهای تحصیلی، می‌توانید دانشجوی خود را در جهت دریافت آن حمایت کنید. اگر این بورس تحصیلی ویژه دانشجویان رشته مهندسی باشد، باید درباره علاقه دانشجوی خود به درس فیزیک صحبت کنید. اگر در ارتباط با مشارکت اجتماعی است، باید درباره فعالیتهای داوطلبانه دانشجو در انجمن‌های مخصوص پسران یا دختران صحبت کنید.

دانشجو باید اطلاعات مربوط به کمک هزینه تحصیلی و رزومه خود را جز به جز در اختیار شما قرار دهد. اگر همچنان ابهاماتی برای شما وجود دارند، می‌توانید برای نوشتن توصیه نامه جلساتی را با دانشجو داشته باشید و درباره دوران دبیرستان و پیش زمینه‌های تحصیلی و اهداف آینده او با هم تبادل اطلاعات کنید.

حتما بخوانید: ۲۵۰۰ واژه متداول در آزمون آیلتس برای کسب نمره بالای ۸ (تجربه شخصی)

زمانیکه اطلاعات کافی درباره بورسیه و درخواست دانشجو در اختیار داشته باشید، می توانید به چیزهایی که می خواهید در توصیه نامه خود به آنها اشاره کنید، فکر کنید. نقاط قوت دانشجو و نیز تجارب گذشته که شخصیت او را شکل داده اند و یا موانعی که پشت سر گذاشته را در نظر بگیرید.

در نهایت، سعی کنید به نقاط قوت دانشجو بیشتر بپردازید. اگر او برای تحصیل در رشته علوم رایانه آماده می‌شود، می توانید به مدت زمانی که صرف پروژه طراحی یک برنامه برای صرفه‌جویی آب کرده‌ است اشاره کنید. اگر او بدنبال بورس تحصیلی در رشته ادبیات است، درباره نشریاتش در مجله محلی شهر صحبت کنید.

همه این موارد باید در توصیه نامه تحصیلی قرار بگیرند. برای اطلاعات بیشتر در مورد محتوای کلیدی توصیه نامه‌ها ادامه مقاله را مطالعه کنید.

بخش اصلی توصیه نامه چیست؟

هر توصیه نامه که شما تهیه می‌کنید مخصوص همان دانشجوی خاص است، اما بسیاری از این نامه‌ها یک چهارچوب مشترک را دنبال می کنند. در زیر به محتویات هر توصیه نامه اشاره می‌کنیم:

 • عرض ادب و احترام
 • مقدمه ای که درباره ارتباط شما با دانشجو توضیح می‌دهد
 • متن نامه که در آن توضیح می‌دهید که چرا اعتقاد دارید که دانشجوی مورد نظر سزاوار دریافت بورسیه تحصیلی است
 • خلاصه ای که در آن نکات اصلی خود را تکرار می‌کنید
 • اطلاعات تماس و امضای شما
 • نمونه قالب ریکام:

نمونه قالب ریکام

توصیه نامه باید شامل چه مواردی باشد؟

# مقدمه Introduction

مانند توصیه نامه‌هایی که برای کالج می‌نویسیم، شما باید با اعلام اینکه توصیه نامه مخصوص چه کسی است ، چگونه او را می شناسید و معرفی خود، شروع کنید. اگر دانشجو را کامل و از نزدیک می‌شناسید باید به این نکته اشاره کنید. این به این معنی است که او را می‌شناسید و عملکردها و روابط او را در شرایط مختلف دیده اید. بعنوان مثال:

It’s my great pleasure to recommend Janet for the X Scholarship, who I got to know as her 11th grade AP Calculus teacher.

Throughout the three years I’ve known Brian as his baseball coach and 11th grade English teacher, he’s impressed me with his intense focus and commitment.

# بدنه اصلی نامه: چرا دانشجو سزاوار دریافت بورس تحصیلی است

مقدمه شما باید شامل این موارد شود- بیانیه‌ای قوی در حمایت و توضیح درباره شخص شما و نحوه آشنایی با دانشجو، سپس می‌توانید به ارزیابی دانشجو بپردازید . مجددا لازم است که نقاط قوت دانشجو را عنوان کنید و سپس ارزیابی خود را به بورسیه تحصیلی ربط دهید.

در حال بررسی نامه

اگر بورس تحصیلی بر پیشرفت تحصیلی تمرکز داشته باشد، بیانیه‌ی یک معلم درباره رتبه بالای دانشجومی تواند بسیار اثربخش باشد. مثلا عنوان کنید که این دانشجو یکی از سه نفر برتر در بیست سال سابقه تدریس شماست یا بهترین دانشجوی کلاس است، این نشان می‌دهد که او یک متقاضی برجسته است که احتمالا همچنان به پیشرفت خود در دانشگاه ادامه خواهد داد.

از آنجایی که اکثر بورس‌های تحصیلی به دانشجویان رشته‌های خاصی اعطا می‌شوند، باید درباره دیدگاه خود از دانشجو در دانشگاه صحبت کنید. اگر کمک هزینه تحصیلی به کسی در رشته مهندسی مکانیک اعطا می شود، شما می توانید اهداف علمی و حرفه ای دانشجو را تایید کنید و تصویری از آنچه که تصور می کنید می تواند انجانم دهد ارائه دهید. در مورد توانایی او در موضوع، مانند عضویت در باشگاه رباتیک و علاقه به تحصیل در کنار اساتید معروف در دانشگاه صحبت کنید.

# اطلاعات تماس شما

در پایان نامه، می توانید اطلاعات تماس خود را ارائه دهید و کمیته بورس تحصیلی را دعوت کنید تا هر برای اطلاعات بیشتر با شما تماس بگیرید. اگر شما یک تصویر کامل و درخشان از دانشجو ارائه کرده باشید، وظیفه خود را به نحو احسن انجام داده‌اید. از سوی دیگر، نامه شما با در نظر گرفتن موارد زیر می‌تواتد کوتاه تر باشد. یک نمونه خوب دیگر از توصیه نامه خوب:

نامه ریکام خوب

چه چیزی‌های نباید در توصیه نامه‌گنجانده شوند؟

هر توصیه نامه ای الزاما موفقیت آمیز نیست. اگر به هر دلیلی با یک دانشجو ارتباط خوبی برقرار نکرده باشید، احتمالا او از شما نمی خواهد که او را توصیه کنید. حتی اگر او این درخواست را داشته باشد، به احتمال زیاد شما ترجیح خواهید داد تا گزینه بهتری را توصیه کنید. توصیه نامه‌ها می توانند در برابر نمونه‌های غلو آمیز متوسط ​​و بی فایده به نظر برسند.

حتما بخوانید: متوسط نمره آزمون تافل برای دانشگاههای مختلف چقدر باید باشد؟

# ستایش بی میل

نامه‌هایی که از روی بی میلی نوشته شده اند، در مقایسه با نامه‌های مشتاقانه شانسی ندارند. برای جلوگیری از این موضوع، در انتخاب کلمات خود دقت کنید و از کلیشه ها بپرهیزیدا. مفاهیمی مانند سخت کار کردن و خوب بودن یک دانشجو را نمی‌توان در غالب واژه‌هایی diligent, insightful, intellectually curious, or compassionate گنجاند. سعی کنید از صفت های مبهم و اشتباه که تاثیر لازم را ندارند استفاده نکنید.

علاوه بر این، رتبه بندی‌ دانش‌جو با عبارت “بالاتر از حد متوسط above average” در صورتی که بورس تحصیلی به دنبال شایستگی‌های علمی یک دانشجو باشد چندان کمک کننده نخواهد بود. لازم نیست تمام نمرات دانشجو را پوشش دهید. کمیته تخصصی بررسی بورس تحصیلی به دنبال همه این موارد نیست و با ارائه آنها نمیتوان ثابت کرد که دانشجو سزاوار بورسیه است.

# ارائه دلایل ناکافی درباره اینکه چرا دانشجو میتواند سزاوار بورس تحصیلی باشد

شما همچنین نباید صفاتی را در توصیه نامه استفاده کنید و به دانشجو نسبت دهید که توضیحی برای آنها ندارید. ارزش یک مثال واقعی از هزار کلمه بهتر است، مثال واقعی در مورد دانشجو به یاد ماندنی‌تر از استفاده از صفات بدون مصداق است. علاوه بر توصیف یک دانشجو بعنوان، رهبر مراقب، حساس و فعال، در مورد برنامه نویسی او در مدرسه برای افزایش آگاهی درباره مسائل مربوط به سلامت روان ، صحبت کند. مفاهیم را ساده بیان کنید. از بکار گیری زبان انتزاعی که قادر نیستید آنرا با نمونه‌های واقعی پشتیبانی کنید پرهیز کنید.

# کلی گویی

توصیه نامه ضعیف، توصیه نامه ای است که با بورسیه مورد نظرمرتبط نیست. در حالی که شما ممکن است از یک توصیه نامه برای بیش از یک دانشجو استفاده کنید، باید حتما نامه خود را با کمک هزینه تحصیلی مربوط تطبیق دهید. کمک هزینه‌ها رقابتی و خاص هستند. بنابراین یک دانشجو نیاز به یک نامه قوی و سفارشی دارد که در مورد اینکه چرا او فرد مناسبی برای دریافت آن بورسیه است صحبت می کند.

حتما بخوانید: راهنمای کامل دریافت فاند (کمک هزینه) از دانشگاههای سراسر جهان +انواع آن

یک توصیه نامه نمونه ویژه دریافت بورس تحصیلی

اکنون که تمام قسمتهای لازم که باید در یک توصیه نامه وجود داشته باشند را می‌دانید، در اینجا یک توصیه نامه تحصیلی نمونه را بررسی می‌کنیم، که ببینید که مطالبی که گفتیم چطور در کنار هم قرار می‌گیرند. توجه کنید که چگونه در این نامه، نویسنده به وضوح توضیح می‌دهد که چقدر دانشجو را می‌شناسد، مثال‌های خاصی درباره اینکه چرا تصور می کند دانشجوی مورد نظر استثنایی است، ارائه می‌کند، درباره مزایای بورسیه برای دانشجو صحبت می‌کند، و به طور کلی دانشجو را بعنوان یک مورد مناسب و ایده‌آل برای دریافت بورسیه معرفی می‌کند.

pdf   برای دانلود این توصیه نامه نمونه با ترجمه فارسی کلیک کنید!

pdf   صدها نمونه توصیه نامه موفق دیگر را می توانید از اینجا ببینید!

جمع بندی: توصیه نامه ویژه بورس تحصیلی

اجازه دهید نکات کلیدی که در هنگام نوشتن توصیه نامه برای دریافت کمک هزینه تحصیلی باید به یاد داشته باشیم را مرور کنیم. هنگام نوشتن یک توصیه نامه برای بورس تحصیلی، به یاد داشته باشید:

 • نامه خود را مطابق با بورس تحصیلی خاص و چهارچوبها و انتظارات مربوط به آن بنویسید.
 • نامه خود را متناسب با دانشجوی مورد نظر تنظیم کنید.
 • درباره شایستگی‌های دانشجویان و اینکه چرا استحقاق بورسیه را دارند مشتاقانه صحبت کنید. به عبارت دیگر، اطمینان خود را از موفقیت آینده دانشجو نشان دهید.
 • ویژگی‌های اصلی دانشجو به خصوص ویژگی‌های مربوط به بورس تحصیلی را برجسته کنید، لازم نیست همه موارد را پوشش دهید.
 • مثال ، نمونه و مشاهدات عینی خود را برای حمایت از گفته‌های خود ارائه دهید. به عبارت دیگر، “نشان دهید، نگویید.”
 • . کلمات قدرتمند و تاثیر گذار را انتخاب کنید، در عین حال از کلی گویی و کلیشه‌ها اجتناب کنید.

صرف نظر از اهداف دانشجوی شما برای درخواست بورس تحصیلی، یک توصیه نامه قوی و حمایتی می‌تواند موفقیت او را تضمین کند. در حالی که مأموریت او برنده شدن بورس تحصیلی است، ماموریت شما می تواند ارائه یک نامه استثنایی در مورد یک دانشجو به کمیته بورس تحصیلی باشد.

بسیار کاربردی برای کسانی که قصد تحصیل در خارج از کشور دارند

mohajerat paziresh

حتما بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست