شروع یادگیری اصولی زبان فرانسه

چطور شروع به یادگیری زبان فرانسه کنیم؟ کدام عناوین اولویت دارن؟

گاما

این مطلب از زبان یکی از بهترین و باتجربه ترین مدرسان زبان فرانسه الیور سرگی بیان می شود. ابتدا چه منابعی را باید مطالعه کرد؟ بهتربن عناوین برای کسانی که می خواهند از صفر شروع کنند، کدام است؟ چه ترتیبی را در مطالعه باید رعایت کرد؟ در این جا من لیستی از این عناوین را به ترتیب قرار داده ام. هدف من این است که لیستی از نکات آموزشی مربوط به گرامر و واژه ها در اختیار زبان آموزان قرار دهم. در این لیست مطالب به ترتیب اولویت آمده است.

۱-چگونه شروع می کنید؟

زمانی که شروع به یادگیری زبان فرانسه می کنید، می توانید به صورت خود آموز این کار را انجام دهید یا این که آموزشگاهی را انتخاب کنید و آموزش ببینید.

اگر به صورت خود آموز شروع می کنید، ابتدا باید اولویت هایتان را در نظر بگیرید. چرا می خواهید زبان فرانسه را یادبگیرید؟ آیا می خواهید به فرانسه مسافرت کنید؟ آیا می خواهید شعر و ترانه به زبان فرانسوی بنویسید؟ با توجه به هدفی که دارید باید تمرکز خود را متناسب با آن مهارت ها از جمله نوشتن، خواندن، گوش دادن و صحبت کردن بیشتر کنید؛ مثلا اگر می خواهید به فرانسه مسافرت کنید و با فرانسوی ها ارتباط برقرار کنید باید بیشتر تمرکز شما روی شنیدن و صحبت کردن باشد. اگر می خواهید به صورت خودآموز زبان فرانسه بیاموزید یا اینکه با کلاس رفتن می خواهید یاد بگیرید، اپلیکشن چرب زبان را حتما حتما تهیه کنید. کاربردی ترین مکالمات و عبارات را به صورت یکجا با تلفظ درست و ترجمه درست (برخلاف اکثر برنامه های فارسی) داخل ان گلچین کرده ایم.

 


french

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان فرانسه چرب زبان، زبان فرانسه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان فرانسه رو مثل بلبل حرف بزن!


 

اگر برای یادگیری به آموزشگاه بروید، مربی به شما برنامه آموزشی می دهد و مطابق آن برنامه شما باید مطالعه کنید.

۲- برنامه آموزشی سنتی یادگیری زبان فرانسه برای سطح مقدماتی

سرفصل/عناوین یادگیری زبان فرانسه برای سطح مقدماتی (A1) شامل این موارد است:

 1. سلام و احوال پرسی
 2. یادگیری صرف فعل های با قاعده فرانسه ER,IR,RE,
 3. صرف فعل های زمان حال etro,avoir,aller,prendre,pouvoir,devoir,…. حدود ۳۰ فعل رایج بی قاعده
 4. حرف تعریف های زبان فرانسوی: معین، نامعین، وابسته
 5. سوال پرسیدن با est-ce que و جابه جایی
 6. صفت های با قاعده و بی قاعده، مالکیت، صفت اشاره
 7. ضمایر مفعولی
 8. معرفی Passe’-compose’. صرف بیشتر فعل ها

هنگام یادگیری مطالب بالا تعدادی واژه مفید و کاربردی نیز خواهید آموخت. علاوه بر آن در دل مکالمه هایی که هرجلسه هنگام شروع کلاس با شما صحبت می شود، تعدادی واژه جدید وجود دارد. اگر فرانسوی را به منظور برقراری ارتباط با فرانسوی ها می آموزید می توانید غیر از ثبت نام در کلاس های آموزشی راه های مفید دیگری را نیز امتحان کنید.

یادگیری زبان فرانسه

۳-آموختن زبان فرانسه با یک روش هوشمند =گوش دادن به فایل های صوتی

اولین قدم برای مطالعه زبان فرانسوی به منظور برقراری ارتباط با فرانسوی ها این است که شما همزمان با مطالعه کتاب ها به فایل های صوتی نیزگوش بدهید. تقریبا غیر ممکن است که شما بتوانید فرانسوی را فقط با مطالعه کتاب و بدون گوش دادن به فایل های صوتی یاد بگیرید زیرا که در زبان فرانسه آن چیزی که نوشته می شود با آنچه که تلفظ می شود خیلی متفاوت است.

اگر هدف شما این است که با فرانسوی ها ارتباط برقرار کنید باید این زبان را هم در سطح کوچه و خیابان و هم در سطح رسمی تر یاد بگیرید. مراقب باشید! بهترین روش، دانلود و تمرین با مکالمات کاربردی ست که در این مطلب معرفی کرده ایم!

۴- اولویت بندی کنید

در مرحله بعد شما باید اولویت بندی کنید زیرا که نمی توانید همه کارها را یکباره انجام دهید. با توجه به این که انواع وسایل یادگیری در دسترس شما هست خیلی راحت می توانید تماشای ویدئویی را نیمه رها کنید و به سراغ تماشای فیلم دیگری بروید. از هرکدام مقدار کمی یادبگیرید و به دانش خود اضافه کنید.

یکی از متدهای سنتی اولیه این است که ابتداباید همه واژه ها و زمان های گرامری را مطالعه کرد و به شما واژه های کاربردی و روزمره را به همراه تلفظ های صحیح آموزش می دهند. اگر شما زبان فرانسوی را به منظور برقراری ارتباط با فرانسوی ها می آموزید، واین در حالی است که شما فارسی زبان هستید، در زیر نکاتی را مطرح می کنم که بسیار می تواند برای شما موثر باشد.

از زمان حال استفاده کنید: صرف فعل در زبان فرانسه در حال ازبین رفتن است. بله درسته که صرف فعل نقش مهمی در زبان فرانسه دارد اما شما می توانید برای کارهای روزانه فقط از زمان حال استفاده کنید.

در استفاده جملات منفی و مثبت استادانه عمل کنید: از جمله های مثبت و منفی به جا و درست استفاده کنید. شما ممکن است در حالت عادی ساختارها را خیلی خوب متوجه شوید، اما مهم این است که بتوانید آن ها را در گفتار صحیح و روان به کار ببرید. برای رسیدن به این هدف باید بارها و بارها تکرار کنید.

روزانه تعدادی واژه مهم را برای برقراری ارتباط یاد بگیرید: غذا، مسافرت، خانواده، آب و هوا، شغل و سرگرمی ها. این ها از پرکاربرتربن موضوعاتی هستند که به طور روزانه به کاربرده می شوند. سلامتی هم می تواند موضوع مهمی باشد، البته ممکن است شما نتوانید در مورد این موضوع با یک گارسون یا …بحث کنید؛ بنابراین مکالمه هایی را که در زندگی کاربردی تر هستند را در نظربگیرید (کلیک کنید)

سوال های مقدماتی بپرسید: اساس هر گفت و گویی پرسش است. اگر شما نتوانید سوالی را بپرسید یا بفهمید، هرگز نمی توانید با آدم ها ارتباط برقرار کنید. راه های زیادی برای برقراری ارتباط در زبان فرانسه وجود دارد.

ممکن است که این جملات و سوال ها ساختارهای دستوری کاملا درستی نداشته باشند اما این جملات به صورت روزانه در بین مردم به کار می روند. به عنوان کسی که می خواهد از نقطه صفر شروع کند، چیزهای زیادی برای مطالعه وجود دارد و این باعث می شود که شما احساس پیشرفت کنید. اما اگر اطلاعات را اولویت بندی نکنید، نمی توانید خوب مطالب را یاد بگیرید: خیلی زود مطالب را فراموش خواهید کرد و همه چیز خراب می شود. بهتر است سرعت یادگیری را کم کنید، یک متد خاصی را دنبال کنید و مطالعه مفیدی داشته باشید.

۵- بهترین روش برای شروع یادگیری زبان فرانسوی: موضوعات را به ترتیب لیست کنید

من ۲۰ سال است که به بزرگسال های انگلیسی زبان، فرانسوی آموزش می دهم. در این جا شما را از بهترین روش های تدریجی آموزش زبان فرانسوی آگاه می کنم. در این جا ساختارهای دستوری را آموزش می دهم و به شما پیشنهاد می کنم اگر می خواهید به فرانسه سفر کنید، یادگیری این ساختار ها را شروع کنید.

۱ اولین هدف: رسمی بودن: ضمایر فاعلی vous, tu ، مفهوم صرف فعل

 1. سلام و احوالپرسی ساده و کلمات مودبانه. روش های مختلف سلام کردن.
 2. ضمایر فاعلی مفرد-je,tu,il,elle,on
 3. چگونگی “تو ” یا “شما ” در فرانسوی. تفاوت بین tu,toi,te,t’ و vous
 4. ضمایر فاعلی جمع: nous,vou,ils,eles توجه کنید که ‘s’ بی صدا است.
 5. aller زمان حال را نشان می دهد.
 6. احوالپرسی کردن و پاسخ مناسب دادن.
 7. کلماتی مثل خیلی ممنون، خواهش می کنم و لطفا…زیرا که شما باید همواره مودبانه صحبت کنید.
 8. پرسیدن حال طرف مقابل (and you) ضروری می باشد.
 9. معرفی خود و خانواده تان.
 10. عبارات و اصطلاحات کم و بیش مودبانه مربوط به خداحافظی
 11. مکث و تکرار. تلفظ های خود را چک کنید و تمرین های پیوسته داشته باشید.

۲ اولویت دوم. آموختن صحیح تلفظ ها و تمیزدادن واژه ها در نوشتار و گفتار.

 1. زمان حال با افعال ‘to be’ شناخته می شوند.
 2. برای یادگیری فعل های زبان فرانسوی ۲ راه وجود دارد. یک راه غلط و یک راه صحیح.
 3. تلفظ- حروف بی صدا ER+ فعل های. یادگیری این فرمول بسیار مهم است.
 4. ERفعل های. مراقب باشید که حروف بی صدا شما را به اشتباه نیندازند.
 5. elision + drills
 6. liaison+ drills
 7. verbs in ER+ vowel or h-pronunciation: liaison,elision,glidings with the pronouns.
 8. مکث. تکرار. تلفظ های خود را چک کنید و تمرین های پیوسته داشته باشید. فعل های فرانسوی را خیلی تمرین کنید.

۳ اولویت سوم: به کاربردن جملات ابتدایی در کنار یکدیگر. یادگرفتن تلفظ صحیح LE,LA,LES و توجه به تفاوت آن ها

 1. Le,la,l’s,les دارای تلفظ و کاربردهای متفاوتی هستند.
 2. Aimer-یک فعل جادویی
 3. pre’fe’rer- تلفظ و دیکته
 4. جمع بستن اسم ها
 5. جمع بی قاعده- جمع های بی قاعده از با قاعده کم تر رایج هستند.
 6. Moi,toi,lui…. تلفظ این ضمایر و کاربرد آن ها

۴ اولویت چهارم: حروف تعریف. کاربرد UN,UNE,DES. LE و LA,LES. آموختن تفاوت بین اسم و صفت

 1. UN,une: کاربرد و تلفظ
 2. Des= پیچیده تر از ‘some’ + liaison in Z
 3. معرفی فعل های Se یا S’ و تلفظ ضمایز انعکاسی
 4. توضیحات فرهنگی در مورد معرفی خودتان به زبان فرانسوی + S’ appeler
 5. معرفی صفت های فرانسوی
 6. صفت ها اسم ها – قاره ها، کشورها، ملیت ها
 7. اهل کجا هستید؟ حروف اضافه مربوط به مکان ها
 8. مکث. تکرار. تلفظ های خود را چک کنید و تمرین های پیوسته داشته باشید…

۶ اولویت ششم: اعداد و زمان

 1. اعداد ۲۹-۱ –تلفظ اعداد به تنهایی و با liaison.
 2. اعداد ۱۰۰-۳۰ – با آهنگ و تلفظ شان یاد بگیرید و نه با ساختارهای منطقی.
 3. روش های زیادی برای بیان ساعت وجود دارد. یکی از آن ها را یادبگیرید.
 4. مکث. تکرار. تلفظ های خود را چک کنید و تمرین های پیوسته داشته باشید…

۷ اولویت هفتم. آموختن توصیف وسایل مختلف و سوال پرسیدن

 1. تلفظ امروزی کلمات در هنگام صحبت کردن (ll y a il n’y)
 2. سوال پرسیدن- توضیح به همراه جزئیات
 3. فرم های تغییر پذیر و چگونگی استفاده از آن ها=a’+le+ɗ de+ le
 4. مکث. تکرار. تلفظ های خود را چک کنید و تمرین های پیوسته داشته باشید.

کتاب های یاد گیری زبان فرانسه

۶- شروع مطالعه فرانسوی. مطالبی که در مرحله بعد باید مطالعه کنید

اکنون که شما مطالب را دسته بندی کردید و پایه زبان را متوجه شدید، می توانید این فرایند یادگیری را تکمیل کنید.

به کار گیری واژه ها و صرف فعل ها (البته فقط زمان حال؛ زیرا که شما هنوز زمان های دیگر را یاد نگرفته اید!). اصطلاحات را نیز یادبگیرید. یادگیری اصطلاحات جنبه سرگرمی نیز دارد.

مراقب باشید. تلفظ های فرانسوی شما هنوز نوپا هستند، ابتدا تلفظ واژه ه ها را خوب یادبگیرید و سپس آن را حفظ کنید. بنابراین برای یادگیری تمام چیزها از جمله واژه و فعل، حتما از فایل های صوتی استفاده کنید.

و این که اگر به منظور برقراری ارتباط با فرانسوی ها می خواهید زبان آن ها را یادبگیرید، باید خیلی تمرین کنید. یک ترس بزرگی در بین زبان آموزان هنگام صحبت کردن، وجود دارد. هنگام صحبت کردن ممکن است که تپق هم بزنید و این گاهی موجب خنده آدم ها می شود… این ها چیزهایی هست که شما به آن ها عادت خواهید کرد. این قسمتی از سفر شما خواهد بود؛ بنابراین من به شما پیشنهاد می کنم که یک معلم خصوصی بگیرید و با او تمرین کنید.

حتما بخوانید و دانلود کنید

شما باید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید اما ارتباط با یک شخص بومی فقظ این اعتماد به نفس را کم می کند زیرا او پیوسته اشتباه های شما را می گوید و می خواهد شما را تصحیح کند.

به دنبال یک معلم حرفه ای دراسکایپ باشید. شما می توانید ابتدا برای یک درس از معلم کمک بگیرید و اگر او توانست به شما کمک کند این روند را ادامه دهید.

رادتایم

حتما بخوانید!

6 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • محمد مومنی
  آبان 9, 1399 11:25 ق.ظ

  عالیه. من. میخوام. فرانسه. سفر کنم. البت بعدا. برای. زندگی و اقامت. برنامه چرب زبان تهیه کردم یک ماهه کار میکنم از صفر، مثل معجزه بوده بیشتر. واقعا ممنون

  پاسخ
 • آریانا ابراهیمی
  اسفند 2, 1399 2:46 ب.ظ

  درود…
  من ۱۵ سالمه و از موقعی که برای اولین بار آهنگای زاز رو شنیدم عاشق زبان فرانسوی شدم همینطور خیلی دوست دارم یه زبان خارجی یاد بگیرم به خاطر همین مدتیه دارم سعی میکنم فرانسه رو یاد بگیرم با اینکه یه کتاب روسی داشتم و پدرم هم روسی یاد داره ولی من در کنار انگلیسی،فرانسوی رو انتخاب کردم.
  در کل زبان قشنگیه.. من دوسش دارم😀

  پاسخ
 • سلام برای ورود به دانلود رایگان کد ورود میخواد لطفا یه کمکی بکنین

  پاسخ
 • زبان شیرینیه. من که مبتدی هستم از صفر فقط حروف بلدم با اپلیکیشن تون شروع کردم اما فقط مکالمه رو خوب کار کرده چرا گرامر جداگانه نداره. فقط دوست دارم که یادش بگیرم

  پاسخ
  • میلاد حیدری
   دی 10, 1402 10:15 ق.ظ

   بله تاکید اپ مون بر مکالمه هست و مکالمه یعنی 80 درصد زبان! لازم نیست برای هیچ زبانی گرامر رو جداگانه یاد بگیرید، وقتی بتونید جملات و مکالمات رو انجام بدین یعنی ناخوادآگاه گرامر یاد گرفتین!

   پاسخ
 • سلام من سیزده سالمه و یک ماه دیگه به فرانسه مهاجرت میکنم و مجبورم زبانشو یاد بگیرم ممنون میشم اگه یه کمکی بهم بکنید🥲

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست