کانادا

مقدار فاند دانشگاه های کانادا و شرایط فول فاند (مقطع ارشد)

گاما

دلایل زیادی وجود دارد که کانادا را به کشوری محبوب برای تحصیلات تکمیلی بین دانشجویان بین المللی تبدیل می کند. دانشگاه های کانادا نه تنها به طور مرتب در صدر کشورهای جذب کننده دانشجوی خارجی قرار می گیرند؛ بلکه هزینه معمولی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا نیز از بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان پایین تر و ارزان تر است.

در این مطلب می توانید اطلاعات دقیقی در مورد هزینه ها و مقدار فاند دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد پیدا کنید. این اطلاعات شامل موضوعاتی مثل راهنمایی در مورد هزینه تحصیلات تکمیلی در کانادا برای دانشجویان داخلی و بین المللی است.

۱-هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان کانادایی

اگر شهروند کانادا باشید، از حمایت های مالی قابل توجه دولت کانادا در بخش آموزش بهره مند خواهید شد. این کمک های مالی هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را برای دانشجویان داخلی پایین می آورد و به این ترتیب آنها تقریبا نصف مبلغ شهریه دانشجویان بین المللی را پرداخت می کنند.

در سال تحصیلی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰، میانگین هزینه دوره کارشناسی ارشد برابر با ۷۰۵۶ دلار کانادا (۵۴۰۰ دلار) بوده است. معمولا دانشگاه شما این مبلغ را براساس قیمت مجموعه ای از تعداد اقساط (هزینه های پرداخت شده برای هر ترم تحصیلی) و همچنین هزینه های اضافی دیگر (مثل هزینه های اداری) محاسبه می کند. البته هر دانشگاهی میزان شهریه را بر اساس موارد خاص خودش تعیین می کند و ممکن است شهریه های دانشگاه ها با هم متفاوت باشند. علاوه بر این تحصیل در برخی از رشته ها، به خصوص رشته هایی که در زمینه موضوعات حرفه ای مثل پزشکی باشند گران تر از سایر رشته هاست. به عنوان مثال، متوسط هزینه رشته MBA اجرایی در کانادا ۵۶۳۲۸ دلار کانادا (۴۳۱۲۵ دلار آمریکا) است.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

دانشجوی کانادا

اگر می خواهید شهریه رشته های خاص در دانشگاه های کانادا را جستجو کنید می توانید جزئیات مربوط به این رشته ها را در سایت FindAMasters.com پیدا کنید و یا اطلاعات مربوط به رشته مورد نظر را از طریق سایت دانشگاه های مختلف به دست بیاورید.

۲- هزینه ترم های اضافی برای دانشجویان کانادایی

بیشتر دوره های کارشناسی ارشد در کانادا بین یک تا دو سال طول می کشند. اگر زمان تحصیل شما بیشتر از این طول بکشد باید برای ترم های اضافی شهریه پرداخت کنید. هزینه این کار معمولا کمتر از ۱۰۰۰ دلار کانادا (۷۶۵ دلار) است، اما ممکن است بیشتر هم بشود.

۳- هزینه های تکمیلی برای دانشجویان کانادایی

قسمت عمده هزینه مربوط به تحصیل در دانشگاه های کانادا را شهریه تشکیل می دهد اما ممکن است دانشگاه ها هزینه های اضافی دیگری مثل هزینه های اداری، خدمات و هزینه منابع نیز از دانشجویان دریافت کنند. هزینه ثبت نام و خدمات دانشجویی جزو هزینه های رایج محسوب می شود و معمولا کمتر از ۱۰۰ دلار کانادا (۷۵ دلار) هزینه دارد. هزینه های تکمیلی دیگر نیز به رشته تحصیلی تان بستگی دارد و معمولا شامل هزینه استفاده از آزمایشگاه ها و امکانات ورزشی و همچنین هزینه امتحانات می شود.

هزینه های اضافی دانشگاه ها در قیمت درج شده قابل پرداخت برای مقطع کارشناسی ارشد ذکر می شود اما می توانید خودتان هم این موضوع را پیگیری کنید.

۴- بیمه درمانی برای دانشجویان کانادایی

هزینه های مربوط به سلامتی دانشجویانی که شهروند کانادا هستند تحت پوشش سیستم Medicare با بودجه عمومی خواهد بود. علاوه بر این ممکن است برخی دانشگاه ها بیمه درمانی به دانشجویان ارائه کنند و هزینه های اضافی مثل دندانپزشکی و هزینه های تجویز را نیز پوشش خود قرار بدهند.

سقف پوشش این بیمه ها متفاوت است اما معمولا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار کانادا (۱۵۰ تا ۲۵ دلار) می باشد. برخی دانشگاه ها به شهروندان کانادایی اجازه می دهند از بیمه خودشان استفاده کنند اما در برخی دیگر، بیمه شدن جزو شرایط اجباری ثبت نام است و یا به عنوان قسمتی از شهریه شما در نظر گرفته می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دانشگاهتان تماس بگیرید.

۵- هزینه های مقطع کارشناسی ارشد در کبک

سیستم آموزش عالی در کبک کمی متفاوت تر از سایر مناطق کاناداست و معمولا برای ساکنان این شهر تخفیف های بیشتری ارائه می دهد. دانشگاه های کبک سه رده هزینه تحصیلی دارند که معمولا بیشترین شهریه مربوط به دانشجویان بین المللی یا همان دانشجویان خارجی می شود. دومین رتبه از نظر هزینه تحصیل در دانشگاه های کبک مختص شهروندان کانادایی و در نهایت کمترین میزان پرداخت ها به ساکنان کبک مربوط می شود. شهریه دانشگاه های کبک از جنبه های دیگر مثل هزینه ترم های اضافه، هزینه بیمه درمانی و هزینه تکمیلی نیز با سایر دانشگاه های کانادا یکسان است.

۶- هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی در کانادا

کانادا افتخار این را دارد که کشوری با فرهنگ های چندگانه و پذیرای دانشجویان مختلف از سراسر دنیاست. این مساله باعث افزایش شهریه دانشجویان بین المللی نسبت به دانشجویان کانادایی می شود اما معمولا شهریه دانشگاه های کانادا نسبت به سایر دانشگاه های انگلیسی زیان دنیا کمتر است.

دانشگاه در کانادا

شهریه دانشجویان خارجی به طور متوسط دو برابر پرداختی های دانشجویان کانادایی است و معمولا مبلغ آن بین ۱۳۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار کانادا (۹۹۵۵ تا ۱۹۱۴۵ دلار آمریکا) می شود. متوسط شهریه دوره تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان خارجی در کانادا ۱۷۷۴۴ دلار کانادا (۱۳۵۹۰ دلار) است. البته این شهریه ها بین دانشگاه ها و رشته های مختلف متفاوت است. درست مثل دانشجویان کانادایی، دانشجویان بین المللی نیز برای تحصیل در برخی رشته های حرفه ای (به ویژه پزشکی) باید شهریه بیشتری پرداخت کنند. با این حال شهریه شما هر چقدر هم که باشد خوشبختانه طیف گسترده ای از فاندهای تحصیلات تکمیلی در کانادا برای کمک مالی به دانشجویان وجود دارد.

۷- بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کانادا

بیمه درمانی برای دانشجویان بین المللی در کانادا اجباری است. استان های زیر در کانادا، دانشجویان بین المللی را تحت پوشش برنامه های بهداشت و درمان عمومی معمول قرار می دهند:

 • آلبرتا
 • بریتیش کلمبیا
 • مانیتوبا
 • نیوبرانزویک
 • نیوفاوندلند و لابرادور
 • ساسکاچوان

اما اگر در نوا اسکوشیا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد و یا کبک تحصیل می کنید باید بیمه درمانی مخصوص دانشجویان بین المللی را خریداری کنید که هزینه آن معمولا بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار کانادا (۴۶۰ تا ۷۶۵ دلار آمریکا) است. سایت خدمات مهاجرت دولت کانادا صفحه ای با جزئیات کامل درباره خدمات وزارت بهداشت در اختیارتان می گذارد که می توانید اطلاعات لازم را از طریق آن کسب کنید. در صورت بروز سوال یا مشکل می توانید با دانشگاهتان هم تماس بگیرید. آنها تقاضاها را بررسی و در اکثر مواقع خدمات درمانی تحت پوشش بیمه را به دانشجویان بین المللی ارائه می کنند.

۸- سایر هزینه ها

هزینه دوره کارشناسی ارشد در کانادا شامل شهریه استاندارد و هزینه های اضافی می باشد. این هزینه های اضافی نیز شامل هزینه های اجباری برای خدمات اداری و دانشجویی و همچنین هزینه های مربوط به دوره است. معمولا این هزینه ها نسبت به دانشجویان داخلی بیشتر نیستند و بسته به رشته تحصیلی تان چیزی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار کانادا (۷۵ تا ۳۸۵ دلار) می شوند.

تنها هزینه اضافی که به طور خاص از دانشجویان بین المللی گرفته می شود هزینه درخواست بین المللی است که مبلغ آن بین ۱۰۰ تا ۱۷۰ دلار کانادا (۷۵ تا ۱۳۰ دلار) می باشد اما مورد نیاز همه دانشگاه ها نیست.

۹- هزینه زندگی در کانادا

هزینه کامل یک دوره کارشناسی ارشد در کانادا شامل هزینه های اقامت و زندگی در این کشور است؛ بنابراین بسیار مهم است که از قبل بودجه لازم برای این کار را در نظر بگیرید و هنگام ارسال مدارکتان به دانشگاه از پس انداز یا بودجه کافی برای سفر به کانادا پس از پذیرش مطمئن باشید.

به عنوان یک راهنمایی کلی می توان گفت که در طول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا باید حدود ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار کانادا ( ۱۵۳۲ تا ۲۹۷۵ دلار آمریکا) صرف شهریه و هزینه های زندگی کنید. این مبلغ برای تأمین هزینه های اقامت، غذا و مسافرت کافیست.

۱۰- فاند و بودجه دولتی برای دانشجویان کارشناسی ارشد کانادا

یکی از مهمترین منابع پشتیبانی مالی دانشجویان کارشناسی ارشد در کانادا، دولت کاناداست. شهروندان کانادایی می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دو نوع کمک مالی درخواست کنند: کمک هزینه و وام تحصیلی.

دسترسی منطقه ای

با توجه به سیستم دولت فدرال کانادا، فاند مربوط به کارشناسی ارشد در این کشور توسط دولت ملی کانادا یا نهادهای مالی محلی دانشجویی در استانها یا مناطق مختلف کانادا تامین می شود. در برخی موارد بودجه های مالی برای کمک به دانشجویان از طریق هر دو منبع اعطا می شود؛ اما در موارد دیگر فقط می توانید کمک هزینه یا وام تحصیلی را از یکی از منابع تامین بودجه یعنی دولت فدرال و یا سازمان های محلی درخواست کنید.

نوع فاندی که می توانید از آن استفاده کنید به استان یا منطقه محل سکونت شما بستگی دارد نه استان و منطقه که قرار است در آنجا درس بخوانید. به طور کلی فاندهای اعطای بر اساس زیر دسته بندی می شوند:

 • دانشجویان ساکن در یوکان فقط می توانند برای دریافت کمک هزینه یا وام از دولت فدرال اقدام کنند.
 • دانشجویان ساکن نوناووت، مناطق شمال غربی و کبک فقط می توانند برای دریافت کمک هزینه یا وام از طرف مقامات دارایی محلی اقدام کنند.
 • دانشجویان آلبرتا، مانیتوبا، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد می توانند برای دریافت فاند از دولت فدرال و یا یا مقامات مالی محلی اقدام کنند.
 • دانشجویان بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاند لند و لابرادور، انتاریو و ساسکاچوان نیز می توانند درخواست دریافت فاند هم از دولت فدرال و هم از مقامات دارایی محلی داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وام های دولتی و کمک های بلاعوض برای دانشجویان کارشناسی ارشد ادامه این مطلب را دنبال کنید.

۱۱- کمک هزینه برای دانشجویان کارشناسی ارشد در کانادا

سرمایه گذاری قابل توجه کانادا در بخش آموزش عالی به این معنیست که کمک هزینه های زیادی برای دانشجویان داخلی در تمام مقاطع تحصیلی از جمله کارشناسی ارشد در دسترس است. هم دولت فدرال کانادا و هم مقامات محلی یا استانی به دانشجویان کمک های مالی اعطا می کنند. تقاضای شما برای دریافت این کمک هزینه ها به محل اقامت شما بستگی دارد ( برای اطلاع از این مساله لیست بالا را مشاهده کنید).

کمک هزینه برای دانشجویان کارشناسی ارشد در کانادا

۱۲- کمک هزینه های دانشجویی در کانادا

دولت فدرال کانادا بر اساس معیارهای خاصی به دانشجویان کارشناسی ارشد کمک هزینه تحصیلی ارائه می کند.

دسترسی

کمک هزینه دانشجویی کانادا برای دانشجویان کارشناسی ارشد به جز مناطق شمال غربی، نوناووت و کبک در کلیه استان ها و مناطق کانادا در دسترس است. مناطق ذکر شده سیستم های اعطای کمک مالی منحصر به خودشان را دارند.

مبلغ کمک هزینه

میزان پولی که می توانید به عنوان کمک هزینه دانشجویی در کانادا دریافت کنید به نیاز مالی ارزیابی شده شما بستگی دارد. بسته به شرایط مالی تان می توانید حداکثر ۳۷۵ دلار کانادا (۲۸۵ دلار) در ماه دریافت کنید. کمک های مالی برای افراد معلول یا محروم توجه به نیازشان شامل بودجه جایگزین یا اضافی نیز می شود.

درخواست ها

درخواست های مربوط به دریافت کمک هزینه های دانشجویی در کانادا همزمان با درخواست های مربوط به وام های دانشجویی کانادا بررسی می شود. مسولین پس از ارزیابی تقاضای شما مناسب ترین نوع حمایت مالی را به شما ارائه می کنند. ممکن است در برخی موارد کمک های مالی و وام با هم ترکیب شوند. به عنوان مثال با توجه به نیاز شما ممکن است کمک هزینه با یک وام اضافی به شما تعلق بگیرد. می توانید اطلاعات مربوط به انواع مختلف کمک هزینه های موجود و همینطور مبالغ آنها را در وب سایت دولت کانادا مشاهده کنید.

حتما بخوانید: برای کانادا آیلتس آکادمیک یا جنرال بهتر است؟

کمک های مالی استانی و محلی

مناطق شمال غربی، نوناووت و کبک درطرح اعطای کمک های دانشجویی کانادا (یا برنامه وام دانشجویی کانادا) شرکت نمی کنند. البته این مساله به این معنا نیست که دانشجویان این استان ها و مناطق نمی توانند برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا کمک هزینه دریافت کنند. در واقع این بخش ها هر کدام برنامه کمک هزینه دانشجویی مخصوص خودشان را ارائه می دهند. این سایت را مشاهده کنید.

مبلغ کمک هزینه، معیارهای واجد شرایط بودن و رویه های درخواست برای کمک هزینه دانشجویی کانادا در استان های مختلف کانادا اغلب شبیه به هم است اما ممکن است در برخی موارد تفاوت های کمی بین آنها وجود داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر به سایت مقامات مالی دانشجویی در استان یا منطقه خود مراجعه کنید

 • دانشجویان مناطق شمال غربی باید از طریق وب سایت معاونت مالی دانشجویی وزارت آموزش ، فرهنگ و اشتغال درخواست کمک هزینه تحصیلی شان را ارائه کنند.
 • دانشجویان نونوات باید از طریق وب سایت وزارت خدمات خانواده درخواست کمک هزینه تحصیلی شان را ارائه کنند.
 • دانشجویان کبک باید از طریق وب سایت Ain financière aux études درخواست کمک هزینه تحصیلی شان را ارائه کنند.

اگر واجد شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی نیستید و یا اگر کمک هزینه دریافت شده برای تامین کامل هزینه‌های کارشناسی ارشدتان کافی نیست می توانید وام دانشجویی دریافت کنید. دو نوع وام دانشجویی اصلی برای مقطع کارشناسی ارشد در کانادا وجود دارد؛ یکی طرح ملی وام دانشجویی دولت کانادا و دیگری طرح‌های جایگزین ارائه شده توسط نهادهای محلی دانشجویی. نوع وام مورد نظر شما ما به محل سکونت تان در کانادا بستگی دارد نه جایی که که در آن مشغول به تحصیل هستید.

۱۳- وام دانشجویی کانادا

وام های دانشجویی کانادا توسط دولت فدرال این کشور اهدا می‌شود. این وام ها برای همه دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه مثل دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که به کمک مالی نیاز دارند در دسترس هستند.

 دسترسی

وام های دانشجویی در کانادا در ۱۰ منطقه از ۱۳ استان کانادا موجود هستند.( کبک، نوناووت و مناطق شمال غربی تحت سیستم های وام دانشجویی مخصوص به خود قرار دارند). صرف نظر از سیستم مورد استفاده در استان شما، وام دانشجویی شما در کانادا توسط مرکز خدمات ملی وام دانشجویی (NSLSC) اداره می شود.

معیارهای واجد شرایط بودن

برای دریافت حق وام دانشجویی در کانادا باید:

 • شهروند کانادایی باشید و یا حق زندگی و سکونت در کانادا را داشته باشید.
 • در استان یا منطقه ای که در آن سیستم وام دانشجویی کانادا ارائه می شود اقامت دائم داشته باشید.
 • به صورت تمام وقت یا نیمه وقت در دانشگاه تحصیل کنید.
 • نیاز مالی تان مشخص شود. مبلغ وام دانشجویی کانادا با استفاده از ضوابط مبتنی بر نیاز محاسبه می شود. مبلغی که می توانید وام بگیرید شرایط اقتصادی و پیشینه اقتصادی شما را در نظر می گیرد.
 • اگر بیشتر از ۲۲ سال سن دارید و قبلا در کانادا وام دانشجویی نگرفته اید بایدیک چک معتبر ارائه کنید.

پرداخت اقساط وام در ساله ای بعد از دربافت مبلغ وام نیز به میزان پیشرفت تحصیلی رضایت بخش شما بستگی دارد.

حتما بخوانید: راهنمای کامل دریافت فاند (کمک هزینه) از دانشگاههای سراسر جهان +انواع آن

مبلغ وام دانشجویی

وام دانشجویی اعطا شده در کانادا مبلغ و میزان مشخصی ندارد. این وام ها با در نظر گرفتن سوابق شخصی و شرایط مالی شما اعطا می شوند. عوامل دیگری مثل وضعیت تحصیل، استان یا منطقه سکونت و همینطور هزینه واقعی دوره تحصیلتان (همراه با هزینه های مرتبط) نیز روی مبلغ وام داده شده موثرند.

دانشجویان

درخواست وام

رویه درخواست وام دانشجویی بین استان ها و مناطق کانادا متفاوت است. برای آگاهی از این جزئیات می توانید راهنمای درخواست وام دولت کانادا را مشاهد کنید تا بفهمید چه مراحلی را باید طی کنید.

بازپرداخت و نرخ بهره

برخلاف کمک هزینه های دانشجویی، وام های دانشجویی در کانادا باید در نهایت به طور کامل پرداخته شوند. این موضوع حتی در صورت عدم تکمیل دوره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هم صدق می کند. سه دوره اصلی برای بازپرداخت وام دانشجویی در کانادا وجود دارد:

 • در مدت تحصیلتان وام شما بی بهره است و بازپرداخت بهره آن لازم نیست.
 • بعد از اتمام دوره تحصیل یا انصراف از آن، دوره بی بهره بودن وام نیز به پایان می رسد و بهره از بدهی وام شما شروع می شود.
 • شش ماه پس از اتمام دوره تحصیل یا انصراف از آن، از شما خواسته می شود که بازپرداخت اصل وام و همه بهره آن را شروع کنید.

نرخ بهره وام دانشجویی کانادا ممکن است ثابت یا متغیر باشد. می توانید اطلاعات بیشتر در مورد نرخ های جاری را در وب سایت دولت کانادا مطالعه کنید.

۱۴- وام های استانی و منطقه ای

سیستم وام دانشجویی در برخی استان ها و مناطق کانادا جداگانه است. این مناطق ممکن است به جای و یا در کنار وام دانشجویی دولت فدرال کانادا وام مختص خودشان را اعطا کنند. سیستم وام دهی استانی یا منطقه ای در کانادا با یکدیگر و با سیستم وام دهی دولت این کشور متفاوت عمل می کنند.

دسترسی

هفت استان و منطقه در کانادا وام دانشجویی اعطا می کنند:

 • در آلبرتا، مانیتوبا، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد، وام های استانی و منطقه ای در کنار وام های دانشجویی دولت فدرال کانادا اعطا می شوند.
 • در مناطق شمال غربی، نوناووت و کبک، تنها وام های دانشجویی موجود وام های استانی و منطقه ای هستند.

حتما بخوانید: ۱۶ سوال رایج درباره اپلای و پذیرش دانشگاههای خارج از کشور+ پاسخ

معیارهای واجد شرایط بودن

معیارهای تشخیص صلاحیت لازم برای دریافت وام در استان ها و مناطق مختلف کانادا متفاوت است اما به طور کلی برای اینکه بتوانید از این وام ها بهره مند شوید باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • شهروند کانادا باشید یا حق اقامت نامحدود در این کشور را داشته باشید.
 • برای اعطای وام نیاز به اقامت دائم در آن استان دارید. این مساله لزوما به این معنا نیست که در همان استان مشغول به تحصیل باشید.
 • در موسسه ای مشغول به تحصیل باشید که از سمت استان یا منطقه ای که به آن درخواست وام داده اید به رسمیت شناخته می شود.
 • نیاز مالی تان را مشخص کنید.
 • کل مبلغ وام دریافتی تان مشمول نرخ مشخصی از بهره می شود و محدودیت های خاصی دارد که با مقاطع تحصیلی پایینتر نیز مشترک است.

اطلاعات بیشتر

روند درخواست وام، روش های محاسبه و معیارهای بازپرداخت وام کارشناسی ارشد بین استان ها و مناطق مختلف کانادا متفاوت است؛ بنابراین بهترین راه برای یافتن اطلاعات بیشتر مراجعه به صفحه نهاد مالی دانشجویی در استان یا منطقه مورد نظر است. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت های مربوطه زیر مراجعه کنید:

 • آلبرتا: Student Aid Alberta
 • مانیتوبا: Manitoba Student Aid
 • مناطق شمال غربی: Student Financial Assistance
 • نوا اسکوشیا: Nova Scotia Student Assistance
 • نوناووت: Nunavut Department of Family Services
 • جزیره پرنس ادوارد: Prince Edward Island Student Financial Services
 • کبک: Aide financière aux etudes

۱۵- دریافت فاند کارشناسی ارشد از شوراهای تحقیقاتی کانادا

کمک های مالی و وام های دولتی تنها منبع فاند موجود برای تامین هزینه تحصیل شما به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در کانادا نیست. کشور کانادا هم درست مثل انگلستان با تامین فاند از طریق شوراهای تحقیقاتی، از فعالیت های دانشگاهی در زمینه های خاص حمایت می کند. وظایف این شوراها حمایت و پشتیبانی از پژوهشگران آینده مثل شما می باشد.

قسمت عمده فاند تحصیلات تکمیلی شورای های تحقیقاتی کانادا مربوط به تحقیق در مقطع دکترا است؛ ولی با این حال برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز حمایت های مالی مناسبی در نظر گرفته شده است که به شرح زیر می باشند:

 • طرح بورسیه دانشجویان کارشناسی ارشد که توسط سه شورای تحقیقاتی اصلی کانادا و با همکاری هر سه در کنار هم ارائه می شود. بر اساس این طرح، هر سال ۳۰۰۰ دانشجوی واجد شرایط مشغول به تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در کانادا مشمول دریافت فاند می شوند. در این طرح طیف گسترده ای از رشته های موضوعی از جمله برخی مدارک حرفه ای پشتیبانی می شوند.
 • برنامه شتاب نیز فرصت هایی برای دریافت فول فاند برای دانشجویان ایجاد می کند. هم دانشجویان داخلی و هم دانشجویان بین المللی واجد شرایط می توانند از این فاند استفاده کنند.

سایر بورس های تحصیلی کارشناسی ارشد شوراهای تحقیقاتی کانادا نیز بصورت دوره ای در دسترس هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت شورای علوم تحقیقات طبیعی و مهندسی، شورای تحقیقات علوم اجتماعی و علوم انسانی و انستیتوی تحقیقات بهداشت کانادا مراجعه کنید.

۱۶- فاند کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی در کانادا

دانشجویان بین المللی در کانادا مجاز به دریافت فاند عمومی مخصوص دانش آموختگان داخلی نیستند. یعنی اگر شما شهروند کانادا نباشید نمی توانید به طور عادی درخواست وام یا کمک هزینه کنید ( اگر چه ممکن است برخی از فاندهای مربوط به شورای تحقیقات در دسترس باشند).

اما جای نگرانی نیست. خوشبختانه برای دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا فاند زیادی موجود است. در واقع چندین برنامه بورس تحصیلی صرفا برای جذب و حمایت از دانشجویان خارجی در بخش تحصیلات تکمیلی دانشگاه های کانادا وجود دارد که شامل موارد زیر می شوند:

بورس های تحصیلی اداره شده توسط امور جهانی، استانی و منطقه ای کانادا

سازمان امور جهانی کانادا (GAC) همان وزرات امور خارجه کاناداست که بر امور خارجی آن نظارت می کند. این سازمان مسولیت نگهداری و اداره طیف گسترده ای از بورس های بین المللی ارائه شده توسط دولت کانادا و سایر اهدا کنندگان را بر عهده دارد.

می توانید لیستی از بورس های تحصیلی ارائه شده توسط سازمان امور جهانی کانادا (GAC) را در وب سایت آنها مشاهده کنید. توجه داشته باشید که همه گزینه های ارائه شده برای دانشجویان کارشناسی ارشد قابل اجرا نخواهند بود.

حتما بخوانید: مراحل اپلای/پذیرش مقطع دکترا، دریافت فاند+ همه نکات مهم

در برخی موارد، استان ها و مناطق کانادا به دانشجویان با استعدادی که به دنبال تحصیل در کانادا هستند فاند اهدا می کنند. با تماس با اداره آموزش و پرورش و یا نگاهی به لیست GAC می توانید اطلاعات بیشتری در خصوص این موضوع کسب کنید.

۱۷- فاند حاصل از مشارکتهای بین المللی

کانادا برنامه های تبادل دانشگاهی و همکاری های دانشگاهی با کشورهای مختلف جهان را نیز در دستور کار قرار داده است. در صورتی که کشور شما در یکی از موارد زیر گنجانده شده باشد می توانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا فاند دریافت کنید:

 • آژانس دانشگاهی فرانکفونی (AUF) شبکه ای متشکل از ارائه دهندگان آموزش عالی فرانکفونی در سراسر جهان است. اگر کشور شما عضو این آژانس باشد می توانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا اقدام به درخواست بورسیه تحصیلی تا حداکثر ۱۰ ماه کنید.
 • فولبرایت کانادا نیز از تبادلات آموزشی بین کانادا و آمریکا حمایت می کند. به این ترتیب دانشجویان آمریکایی می توانند برای تحصیل در کانادا درخواست فاند کنند.

حتما بخوانید: هزینه تحصیل در آمریکا+ بهترین روشها برای تامین هزینه ها

بورس های تحصیلی و کمک هزینه های مالی برای دانشجویان کشورهای مختلف دیگر نیز در کانادا اعطا می شود. برای آگاهی از جزئیات این موضوع می توانید با سفارت یا کنسولگری کانادا در کشور محل زندگی تان از فرصتهای موجود مطلع شوید.

۱۸- بورس های دانشگاهی برای دانشجویان بین المللی در کانادا

برخی دانشگاه های کانادا نیز برای بالا بردن سطح کیفی شان و جذب دانشجویان مستعد به آنها بورس تحصیلی اعطا می کنند. بورس های تحصیلی موجود بین دانشگاه های مختلف متفاوت است؛ بنابراین بهترین راه برای کسب اطلاع از این موضوع تماس با خود دانشگاه و یا بررسی سایت آن است. معمولا در سایت هر دانشگاه جزئیات مرتبط به بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی آورده شده است.

قصد مهاجرت یا تحصیل در خارج از کشور را دارید؟ حتما بخوانید

mohajerat paziresh

حتما بخوانید!

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام
  خسته نباشید
  من ۲۳ سال سن دارم.
  من در رشته مهندسی کامپیوتر و در دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شده ام.
  معدل من ۱۷.۵ هستش و دارای آیلتس ۷ هستم
  میخواستم بدونم که آیا شانسی برای گرفتن فاند یا فول فاند از دانشگاه های آمریکا برای مقطع فوق لیسانس را دارم؟

  پاسخ
  • این موضوع بستگی به رزومه شما و پشتوانه تحقیقاتی تون داره. اگر برنامه نویسی بلد باشید و بخصوص در حیطه هک و امنیت مهارت داشته باشید شانس دارین

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست