آموزش اصولی الفبای آلمانی به زبان فارسی (بهمراه تلفظ)

German-gama-min

به زبان ساده بگوییم، الفبای آلمانی در ۳ ساعت قابل یادگیری است! بله در سه ساعت. زبان آلمانی دارای سختی های خاص خود در هنگام تلفظ است. حتی بهترین کتاب های آموزش زبان آلمانی هم در این مورد به تنهایی کافی نیستند. حتما می دانید که زبان آلمانی چقدر دشوار است و یادگیری آن چقدر طول می کشد؟

بله درست شنیدید، حتی بهترین کتاب های آموزش آلمانی هم به تنهایی نمی توانند به شما تلفظ را یاد دهند، یا حتی زبان آلمانی را اموزش دهند. اما یادگیری الفبای زبان آلمانی گام اول است که باید بدرستی آموزش داده شود. دقت کنید که الفبای آلمانی دارای ۲۶ حرف است. علاوه بر این حروف، حرف دیگری نیز وجود دارد که به آن eszett می گویند و به صورت ß نمایش داده می شود. این حرف را می توان با ss نیز نشان داد و در نگارش مدرن آلمانی اجباری به استفاده از آن نیست.

حروف Ä, Ö, Ü را umlaut می گویند که در تلفظ، اندکی با حرف اصلی فرق دارند و برای آشنا شدن با صدای آنها باید به فایل صوتی که در این قسمت قرار دارد، گوش دهید. معادل بین المللی این حروف Ae, Oe, Ue هستند که در صورت لزوم می توانیم از آنها در نگارش استفاده کنیم. در اینجا می توانید همراه با گوش دادن به فایل صوتی و مشاهده حروف در عکس زیر، حروف الفبای زبان آلمانی را فرا بگیرید.

با دقت گوش کنید:

 


german

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی چرب زبان، آلمانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان آلمانی مثل بلبل حرف بزن!


 

 

 

فیلم آموزش حروف الفبای زبان آلمانی

۱- حرف “a” ما بین (آ) و (اَ) تلفظ می شود. به عنوان مثال می توان به کلمات آلمانی زیر اشاره کرد :

از ، پایین ab
پیر ، کهنه alt
عصر Der Abend
اداره Das Amt
آها (فهمیدم) aha

۲- حرف “b” مانند زبان فارسی بصورت (ب) تلفظ می شود.  به عنوان مثال می توان به “لغات آلمانی” زیر اشاره کرد  :

Das Bad حمام
Die Bank بانک ، نیمکت(بانک)
Das Buch کتاب

۳- هنگامی که حرف “c” پیش از حروف صدادار “au, u ,o,a” بصورت (کا) ca , (کُ) co , (کو) cu, (کاو) cau و حروف بی صدابه صورت (کر) cr واقع شود، صدای (ک) می دهد که به جای “c” از حرف “k” استفاده می شود. مثال:

دوربین Die Kamera
با هوش klug
قهوه Der Kaffee
سرد kalt

* واژه هایی که از زبانهای خارجه به زبان آلمانی وارد شده اند بدون تغییر فرم نوشته و تلفظ می شوند.به عنوان مثال می توان به کلمات آلمانی زیر اشاره کرد:

کرم Die Creme
پنبه Cotton
کافه Das Café
اردو Das Camping
فنجان Cup
کوکاکولا Die Cola

اگر تلفظ واژه ها را هنوز به درستی یاد نگرفته اید، در وبسایت آموزش آسان زبان آلمانی نمونه های بیشتری هست!

نکات مهم:

 •  ترکیب حروف صدادار ai / ei به صورت “آی” تلفظ می شود. به عنوان مثال: bei (در، نزد) – der mai (ماه مه میلادی).
 •  ترکیب و در کنار هم قرار گرفتن حروف صدادار au به صورت “آوو” تلفظ می شود. به عنوان مثال: auch (هم) – das Auge (چشم).
 •  ترکیب حروف صدادار eu / äu به صورت “اُی” بیان می شود. مانند: neu (جدید) – Häuser (خانه ها).
 •  ترکیب حروف صدادار ie به صورت “ایی” تلفظ می شود. مانند: Sie (شما) – nie (هرگز).
 •  ترکیب حروف بی صدای ck به صورت “ک” بیان می شود. به عنوان مثال: dick (چاق).
 •  در کنار هم قرار گرفتن و ترکیب حروف بی صدای ch به صورت “ش” (خفیف) تلفظ می گردد (مانند: ich). بعد از a, o, u, au مانند خ در فارسی تلفظ می شود (مانند: das Buch بوخ). چند استثنا نیز وجود دارد: ۱٫ das Orchester که در آن ch صدای “ک” می دهد. ۲٫ عدد شش Sechs که “زِکس” تلفظ می شود.
 • ترکیب حروف بی صدای pf به صورت ” پْف ” بیان می شود. هردو حرف، بدون حروف صدادار و پشت سرهم تلفظ می شوند. مانند: das pferd (پْفرد) به معنی (اسب).
 •  ترکیب حروف بی صدای ph به صورت “ف” تلفظ می گردد. به عنوان مثال: das Alphabet (الفبا).
 •  ترکیب حروف بی صدای qu به صورت ” کْوِ ” تلفظ می شود. به عنوان مثال: die Quittung (رسید).
 •  ترکیب حروف بی صدای sch به صورت “ش” (معمولی) تلفظ می شود. به عنوان مثال: schön (زیبا).
 • ترکیب حروف بی صدای sp / st به صورت ” شْپ / شْت ” خوانده می شود. دو حرف ش و پ پشت سرهم و بدون اضافه کردن حروف صدادار میاید. مانند: der Sport – die Stadt.
 •  ترکیب حروف بی صدای th به صورت “ت” تلفظ می شود. th در آلمانی (برخلاف انگلیسی) صدای ت معمولی می دهد. مانند: das Theater.
 •  حرف r در آخر کلمه تلفظ نمی شود و تبدیل به حرف اَ می گردد. به همین علت در بخش تلفظ زمانی که er آخر یک کلمه باشد شما تلفظ ” اَ ” را می بینید. به عنوان مثال Besucher به صورت ” بِزوخاَ ” و نه ” بِزوخِر ” نوشته شده است.
 •  اگر حرف h وسط یک کلمه باشد تلفظ نمی شود ولی باید کلمه کشیده شود. مثال: mehr که باید در آن حرف m کشیده شود. همانطور که در بالا گفته شد، حرف r نیز تلفظ نمی شود. پس برای تلفظ صحیح آن یک م بلند و یک اَ می گوییم. مانند: مِــــاَ.
 • صدای دوتا از حروف نقطه دار آلمانی ( ö , ü ) و ترکیب حروف ch که اغلب یک “ش” خفیف است، در زبان فارسی وجود ندارد و در بخش تلفظ بدرستی نشان داده نمی شوند ولی تلفظ صحیح آنها بسیار مهم است.

ترفندهای کاربردی زبان آلمانی

دانلود منابع مفید زبان آلمانی

هرگونه سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات با چرب زبان مطرح کنید.

German

حتما بخوانید!

نتیجه‌ای پیدا نشد.

35 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست