english conversation

۲۱ نکته تقویت مکالمه زبان انگلیسی با سرعت هر چه تمام تر!

گاما

“کلمات به آسانی بیرون نمی آیند”.شما ممکن است که تعداد زیادی لغت بلد باشید یا تمام ساختارهای گرامری را مسلط باشید، ولی دلیلی نمی شود که بتوانید به راحتی به زبان انگلیسی صحبت کنید. در این پست به شما نحوه تقویت مکالمه یا جنبه گفتاری زبان انگلیسی را نشان می دهیم. این پست در ادامه مقالات جذاب آموزنده زبان انگلیسی می باشد. دقت کنید که این پست چکیده ای از ۴ موسسه معتبر آمریکایی در زمینه آموزش زبان انگلیسی می باشد.

۱- مکالمات پایه ای را روزانه تمرین کنید

نیازی نیست دنبال این عبارات بگردید. از انتهای همین پاراگراف آنها را دانلود کنید و در کامپیوتر و گوشی خود ذخیره کنید. اگر بدانید که چگونه باید سلام و خداحافظی کنید ، و همچنین برخی از سوالات اساسی را بپرسید، می توانید مکالمه ای کوتاه با هر کسی به زبان انگلیسی داشته باشید.

۲- این اپلیکیشن را نصب کنید

بهترین اپلیکیشن موجود در دنیا برای تقویت مکالمات زبان انگلیسی! خیلی راحت آن را روی گوشی اندروید یا آیفون خود نصب کنید و از سطح مبتدی شروع کنید. فقط کافی ست که روزانه به ۳-۴ مکالمه آن گوش کنید و بعد از اتمام هر مکالمه سعی کنید آن را تکرار کنید (اگر نتوانستید هم اشکالی ندارد، همان گوش کردن به مکالمات فوق العاده شما را راه می اندازد).

۳- این pdf را دانلود کنید و روزانه تمرین کنید

این پی دی اف که توسط دپارتمان آموزش ایالات متحده تدوین شده، شامل عبارات روزمره یا همان Everyday conversation بوده وبسیار بسیار پر کاربرد است. اگر روزانه چندین ساعت هم روی این پی دی اف وقت بگذارید، اشتباه نکرده اید. این پی دی اف به زبان انگلیسی می باشد و اگر معنای واژه ای را نمی دانید، از گوگل ترنسلیت استفاده کنید (به هیچ وجه از جزوه هایی که معنای فارسی را درکنار جملات یا کلمات قرار می دهند استفاده نکنید چون یادگیری شما را تا ۴۰ درصد به تاخیر می اندازند-معنای لغات و جملات را خودتان پیدا کنید)  تا هم مترادف های آن کلمه را بیاموزید و هم تلفظ، همچنین گوگل ترنسلیت آن کلمه را در قالب جمله به شما نشان می دهد که بسیار بسیار به یادگیری شما کمک خواهد کرد.

 


English

می خوای کل این سایت توی جیبت باشه؟ توی اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی چرب زبان، انگلیسی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! در کمترین زمان انگلیسی مثل بلبل حرف بزن!


 

۴- فیلم ها و انیمیشن های انگلیسی را تماشا کنید

فیلم ها و انیمیشن های معرفی شده در انتهای همین پاراگراف را دانلود کنید و در مواقع بیکاری تان آنها را تماشا کنید. روش دقیق تماشای فیلم و انیمیشن برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی هم در داخل مطالب خودشان توضیح داده شده است (هر چند فقط تماشای آنها به شکل معمول هم بسیار مفید است)

۵- کتابهای انگلیسی بخوانید (با صدای بلند و شمرده)

از کتاب های کودکان شروع کنید، که با زبان ساده تر نوشته شده اند و برای کمک به کودکان در یادگیری زبان طراحی شده اند. اگر کتاب هایی را بخوانید که قبلاً نسخه انگلیسی یا فارسی آن را خوانده اید و آن کتاب را به خوبی می شناسید، به شما کمک می کند تا سریعتر به این زبان عادت کنید.

۶- به کلاس آموزشی بروید (اگر نه، این فایل آموزشی را دانلود کنید)

دقت کنید که برای یادگیری اصول مکالمه می توانید به کلاس بروید که ما بهترین آموزشگاه های زبان انگلیسی را در اینجا معرفی کرده ایم یا اگر وقت یا هزینه کلاس را ندارید خیلی راحت کلیپ های آموزش مکالمه زبان انگلیسی که توسط تیم ما برای دانلود رایگان در اختیارتان قرار داده شده اند را دانلود کنید و به جای کلاس از آنها استفاده کنید. (اصول پیشرفت سریع در یادگیری مکالمه انگلیسی و بسیاری مکالمات ضروری زبان انگلیسی در آنها توسط اساتید مجرب توضیح داده شده اند):

در حال یادگیری

۷- خواندن داستان/رمان به صورت شمرده

کتاب های داستان و رمان یکی از بهترین ابزار سرگرم کننده برای یادگیری مکالمه زبان انلگیسی هستند. همیشه یک کتاب انگلیسی با خود به همراه داشته باشید و بخوانید. همچنین به داستان های کوتاه، درس های تصویری و مقاله های صوتی گوش کنید. اینها درس های قدرتمندی هستند و به شما کمک میکنند که سریعتر یاد بگیرید. باید رمان های انگلیسی آسان بخوانید، میتوانید از رمان های انگلیسی زیر شروع کنید. به طور کامل وقتتان را برای خواندن کتاب های درسی هدر ندهید:

۸- به ترکیه یا یک کشور انگلیسی زبان سفر کنید

اگر شرایط لازم برای این کار را دارید ، سفر به کشور ترکیه (که اکثرا هم فارسی و هم انگلیسی بلد هستند) یا یک کشور انگلیسی زبان می تواند یک تجربه عالی از غرق کردن خودتان در زبان جدید باشد. وقتی همه اطرافیان شما انگلیسی صحبت می کنند، می توانید به جای فکر کردن به زبان فارسی، شروع به تفکر با زبان انگلیسی کنید.

 • اگر این امکان برای تان وجود ندارد خیلی راحت در اینستاگرام یا توییتر دوستان انگلیسی زبان را فالو کنید و با آنها چت کنید. دوست شوید و سپس در اسکایپ شروع به صحبت کنید (هیچ اشکالی ندارد اگر دست و پا شکسته و پر از غلط صحبت می کنید)

۹- زبان را با زندگی روزمره تان ترکیب کنید

هنگامی که به یادگیری زبان انگلیسی می پردازید، مهم است که این زبان را به بخشی از زندگی روزمره تان تبدیل کنید. شما می توانید به هر درس یا جلسه تمرینی را که در برنامه تحصیلی خود قرار داده اید، بپردازید، اما اگر همه ی کاری که برای یادگیری زبان انجام می دهید؛ همین باشد، پیشرفت تان به اندازه کافی نخواهد بود.

هنگام یادگیری هر زبان خارجی، تکرار و ثبات مهم است. سعی کنید اغلب به زبان انگلیسی و استفاده از آن فکر کنید، حتی اگر فقط برای چند دقیقه یا چند ثانیه باشد.

 • لیست خرید خوارو بار خود را به انگلیسی بنویسید.
 • زمانی که تلویزیون می بینید زیر نویس انگلیسی به برنامه ها اضافه کنید.
 • یک دفتر خاطرات انگلیسی تهیه کنید و در آن در مورد آنچه که طی روز انجام می دهید؛ بنویسید.
 • پست های شبکه های اجتماعی تان را علاوه بر زبان مادری تان به زبان انگلیسی نیز بنویسید.
 • هر پوستر یا بیلبوردی که در اطراف می بینید به انگلیسی ترجمه کنید.

۱۰- به موزیک انگلیسی گوش دهید

در مواقع بیکاری یا به عنوان آهنگ پس زمینه، گوش دادن به موسیقی که متن ترانه های آن انگلیسی باشد؛ روش خوبی برای عادت کردن به نحوه تلفظ صداهای انگلیسی است و تکرار متن آهنگ ها به شما در یادگیری سریع مکالمات و کلمات کمک می کند. موسیقی های آهسته تر را انتخاب کنید تا بتوانید راحت تر کلمات را درک کنید.

۱۱- لکچرها (سخنرانی ها)ی TED را تمرین کنید

این گفتگوها فوق العاده هستند زیرا به شما کمک میکنند با مردم طبیعی و راحت صحبت کنید. آنها سخنرانی خود را آماده کرده اند اما آنرا کلمه به کلمه نمیخوانند. پس باید وقفه های معمول و حالت های طبیعی انگلیسی سخن گفتن را بیاموزید. روزانه حداقل یک لکچر ۲۰ دقیقه ای را گوش کنید. ابتدا یک بار با زیرنویس فارسی و بار بعد با زیرنویس انگلیسی. این موضوع خودبخود باعث می شود بعد از گذشت حدود یک ماه، از جملاتی که در این سخنرانی ها استفاده می شود شما نیز در مکالمه های خود استفاده کنید. ( بصورت کاملا ناخودآگاه).

۱۲- از این وبسایت استفاده کنید

اکثر دانشگاه ها، موسسات و آزمون های مختلف، شامل ۷ موضوع عمومی هستند (از موضوعات اجتماعی تا ستاره شناسی و …). کافی ست که وارد این وب سایت شوید (یک وبسایت با زبان بسیار ساده و موضوعات کاملا کاربردی) و روزانه یکی از مطالب آن را با صدای بلند و شمرده بخوانید. (اگر معنای آن را نمی فهمید از مترجم استفاده کنید) بعد از اتمام مرور یک متن، خلاصه آن را در مقابل آینه برای خودتان در حد ۲ دقیقه توضیح دهید.

۱۳- یک فرهنگ لغت و اصطلاحات به زبان انگلیسی به انگلیسی بخرید یا دانلود کنید

اگر در یک کلاس زبان ثبت نام و شرکت می کنید؛ داشتن یک فرهنگ لغت پایه برای تان لازم خواهد بود. در حالی که این کتاب می تواند به شما کمک کند سریعاً کلمه یا عبارت مورد نظر خود را برای یک موقعیت خاص پیدا کنید، سعی کنید اگر می خواهید به زبان انگلیسی مکالمه کنید، زیاد به آن وابسته نشوید.

 • اگر در کلاس های زبان شرکت کرده اید، به طور معمول کتاب درسی نیز وجود خواهد داشت که انتظار می رود آن کتاب را بخرید. می توانید این کتابهای درسی را در کتاب فروشی ها پیدا کنید. پیشنهاد می کنم که حتی اگر در یک کلاس ثبت نام نکرده اید، آنها را خریداری کنید.
 • ما این دیکشنری ها را پیشنهاد می کنیم!

۱۴- رادیو گوش کنید

رادیوی زیر را در مرورگر خود ذخیره کنید و هر روز حداقل ۲۰ دقیقه به آن فقط گوش کنید (اگر می خواهید بهتر یاد بگیرید، بعد از شنیدن هر جمله ی ساده، سعی کنید آن را خیلی سریع مثل طوطی تکرار کنید):

 • احتمالا بی بی سی را میشناسید،آنها با دروغ های خود مشهور هستند.بی بی سی پادکست ها (فایل های صوتی) بسیار باکیفیتی را در زمینه آموزش زبان انگلیسی تهیه می کند که میتوانید از آن برای تقویت مهارت مکالمه خود و همچنین از ویدیوهای دارای متن آن استفاده کنید. حتما روزانه حداقل ۱-۴ فایل آن را تمرین کنید. برای ورود به سایت کلیک کنید -نیاز به وی پی ان دارید!

ترفندهای پیشرفته تر:

۱۵- سرعت گفتار یا مکالمه خود را کاهش دهید

شما در زبان فارسی ممکن است مثل یک سخنور صحبت کنید ولی از خود توقع آنچنانی نداشته باشید که در زبان انگلیسی هم همین اتفاق در اوایل کار بیفتد! واقع بین باشید. در اوایل و حتی اواسط کار بایستی سرعت مکالمه تان را کاهش دهید. حتما از خود می پرسید که علت چیست؟ علت این است که در این حالت، شما زمان فکر کردن دارید و می توانید از بهترین کلمات در جای خود استفاده کنید. حتی بهترین متکلمان زبان انگلیسی هم در بسیاری مواقع سرعت صحبت کردن خود را شمرده شمرده می کنند تا همه منظورشان را متوجه شوند. ضمن اینکه مغز شما وقتی کلمات را بصورت آهسته درکنار هم پردازش می کند، مکالمه را خیلی راحت تر درک می کند.

از دست ندهید:

۱۶- به خودتان زمان فکر کردن دهید

باور کنید مردمی که با شما صحبت می کنند به اندازه کافی صبورند تا مکث های کوتاه شما را تحمل کنند! پس آرام باشید. قبل از صحبت و در حین آن فکر کنید. از چه ساختاری برای مکالمه استفاده کنید. یک سری عبارات هستند که در حین این مکث کردن به کمک شما می آیند و به شما فرصت فکر کردن بیشتری می دهند. مثلا:

Why is there so much violence on TV? That’s a good question. Let me think for a moment, I haven’t really thought about it before. Well, I suppose

دقت کنید، در مثال بالا از یک نفر سوال شده است که چرا اینقدر خشونت در تلویزیون وجود دارد؟ و او با جملاتی کلیشه ای و تکراری زمان زیادی برای فکر کردن می خرد. با استفاده از این عبارات صحبت کردن شما بسیار روان تر بنظر می رسد. آنهم عباراتی که خیلی راحت می توانید حفظ کنید. عبارات بیشتر:

 • during the day  (در طول روز)
 • in the meantime  (در میان مدت)
 • It’s been a long time since   (از زمانی که … مدت زیادی میگذره)
 • …Sorry to bother/trouble you, but  (عذرخواهی می کنم که مزاحمتون میشم ولی …)
 • ...Would you mind if   (مشکلی هست اگه …؟)
 • !Oh, come on    (اوه پسر بیخیال!)
 • !I’m just kidding  (فقط دارم باهات شوخی می کنم)
 • To be right/wrong about  (برای اینکه باهات روراست باشم میگم…)

بعنوان مثال دراین پست چند درس مهم برای یادگیری مکالمه انگلیسی قرار داده ایم!

۱۷- جملات را یاد بگیرید نه فقط کلمات را

این نکته بسیار بسیار مهم است. وقتی می خواهید کلمه ای را یاد بگیرید یا مرور کنید، حتما آن را در قالب جمله بیاموزید. اگر عین جملات را هم حفظ کنید هیچ مشکلی نیست. مغز شما در هر حدی هم که باشد بعدها الگوی این جملات را حفظ می کند و بصورت خودکار در جاهای مشابه استفاده خواهد کرد! این را تحقیقات ثابت کرده است. مثلا معنای قدردانی (Appreciate) را فقط با یک کلمه یاد نگیرید، بلکه به این شکل حفظ کنید:

to appreciate = to recognize the value of something/somebody

و بعد از یادگیری سعی کنید با صدای بلند برای خودتان مثال بزنید:

I think it’s necessary to feel appreciated in a relationship/ at work

بعنوان مثال ما در اینجا گفتیم که: بهترین روش برای یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

۱۸- یاد بگیرید که گوش کنید (گوش خود را تربیت کنید!)

این روش تمام کودکانی است که در اوایل زندگی، زبان مادری خود را یاد می گیرند. کودک در یکی دو سال اول فقط می شنود و بعد به سرعت شروع به صحبت کردن می کند. این روش بسیار موثر است. تا می توانید فایل های مکالمه زبان انگلیسی گوش کنید (در هر موضوعی!)

۱۹- متقابلا تمرین کنید

conversation

منظور از تمرین مقابل این است که یا با دوست خود شروع به مکالمه انگلیسی کنید یا در مقابل آینه با خودتان و با صدای بلند. در حین صحبت کردن تمام ۴ نکته بالا را هم رعایت کنید. نکته در این مرحله این است که اگر جایی کم آوردید و نتوانستید صحبت را ادامه دهید، همیشه عباراتی هستند که به کش دادن گفتگو کمک می کنند:

 • What are your views on that     (نظر شما راجب بهش چیه؟)
 • How about you? What do you think   (شما چی؟ چی فکر می کنید؟)
 • Why do you think there’s so much violence on TV   (بنظر شما چرا اینقدر خشونت در تلویزیون وجود دارد؟)

یعنی سوالاتی بپرسید که جوابی به جز بله و خیر دارند.

نکته جالب! ۱۲ نکته بسیار مهم برای تقویت و یادگیری بهتر گرامر یک زبان خارجی

۲۰- تا می توانید تولید کنید

همانگونه که در ابتدای این پست هم گفتیم، شما ممکن است دانش واژگان قدرتمندی داشته باشید ولی نمی دانید چگونه از آنها استفاده کنید. برای فعال کردن این دانش باید تا می توانید تمرین کنید. در این مرحله شما باید راجب یک سری کلیدواژه شروع به تحلیل کردن کنید. چگونه؟ در دنیای اینترنت سرچ کنید موضوعات روز را.. مثلا یک مقاله انگلیسی راجب آلودگی هوا پیدا کنید. بدون اینکه آن را بخوانید، در مقابل آینه شروع به صحبت راجب آلودگی هوا کنید. بعد که تمام شد، صحبت های تان را با آن مقاله مقایسه کنید. تاثیر این کار بطرز عجیبی شگفت انگیز است!! در عین حال، اگر نمی توانید تحلیل کنید، یک مجله اینترنتی، اخبار یا سایت های مختلف انگلیسی مثل این وب سایت را بخوانید. چگونه؟ روزانه یک مقاله آن را با صدای بلند و آهسته برای خودتان بخوانید. با این کار در واقع دارید بدون اشتباه، مکالمه انگلیسی می کنید!

۲۱- نکات تکمیلی

 • مقابل آینه با صدای بلند تمرین کنید (یا اینکه صدای خود را ضبط کنید تا به اشکالات خود پی ببرید)
 • اصطلاحات رایج زبان انگلیسی را یاد بگیرید (منظورمان این اصطلاحات است)
 • در شبکه های اجتماعی مثل reddit یا اینستاگرام با انگلیسی زبان ها چت کنید (حتما این مخفف ها که انگلیسی ها در چت هایشان زیاد استفاده می کنند را بلد باشید)
 • سعی کنید هر چیزی را که می بینید به زبان انگلیسی بیان کنید (مثلا این یک پرنده است را به انگلیسی بگویید)
 • در وبسایت blogfa.com یک اکانت ایجاد کنید و یک وبلاگ انگلیسی زبان راه اندازی کنید (مطالب را از خودتان بنویسید-با اشکال یا بدون اشکال فرقی نمی کند)

دانلود کنید:

هرگونه سوال یا نظری در این باره دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا ما و سایر زبان آموزان عزیزی که بدنبال یادگیری مکالمه انگلیسی هستند از آن بهره ببرند.

رادتایم

حتما بخوانید!

34 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست